BRATISLAVA - Nastávajúce horúce dni predstavujú veľkú záťaž pre všetkých, ktorých takéto potenie handikepuje. Ako si môžeme uľaviť?
Pokiaľ si myslíte, že sa potíme len v lete, opak je pravdou. Organizmus si potením pomáha v termoregulácii a takisto sa spolu s potom dostávajú von z tela škodlivé látky. Potné žľazy sú rovnomerne rozložené po celom povrchu tela. Čo však robiť, ak je naše potenie sa neznesiteľné a načisto nás celoročne vyraďuje zo spoločenského života?
Základom je hygiena
Používať sprchu v horúcich letných dňoch je absolútnym stredoeurópskym štandardom. Niekoho pot nezapácha po vylúčení z tela ani po niekoľkých hodinách, iného pot sa spolu s výlučkami mazu, najmä v podpazuší, začne rozkladať už po niekoľkých minútach a tvorí silný zápach.
V drvivej väčšine prípadov stačí ihneď po sprche aplikovať dezodorant či antiperspirant. Kým prvý zápach maskuje a zväčša zabraňuje potu rozkladať sa, druhý upcháva vývody potných žliaz a zabraňuje poteniu. Spolu s mydlom ho preto používa väčšina žien i mužov po celom svete. Pomôcť môže aj pitie čaju zo šalvie.
Keď ochrana nestačí
V niektorých prípadoch však takáto ochrana nestačí. Vtedy môže ísť o emočné potenie, prípadne závažnejšie vnútorné ochorenie. Vhodné je navštíviť lekára, aby takéto ochorenie vylúčil. Občas stačí používať prípravok s obsahom alumíniových solí/ Driclor, Spirig.../, inokedy sa v dermatologických ambulanciách a na kožných klinikách na plôšky nôh a ruky používa vodná iontoforéza, teda typ elektroliečby. Ide o bezbolestné ošetrenie, ktoré však má len krátkodobý účinok a treba ho častejšie opakovať.
Zlatý štandard
Podľa slov primárky, doktorky Alexandry Novotnej-Rozborilovej, je zlatým štandardom v liečbe nadmerného potenia – hyperhidrózy bezbolestná aplikácia botulotoxínu do vybraných oblastí. Môže ísť o obe podpazušia, dlane rúk, či plôšky nôh.
„Pred aplikáciou botulotoxínu nanášame anestetizujúci krém, prípadne ich schladíme ľadom tak, aby bol pre klienta zákrok komfortný a bezbolestný. Efekt takéhoto ošetrenia je pomerne trvácny a vydrží 6-12 mesiacov. Opakovanou aplikáciou sa tento interval predlžuje,“ vysvetľuje odborníčka.
Takúto aplikáciu podstúpil aj pedagóg Dušan Varju.
„Účinok ma pozitívne prekvapil. V škole, na ktorej učím, nemáme v triedach klimatizáciu a na košeli som mal častokrát pod pazuchami veľké prepotené mapy. Prvé ošetrenie tento problém výrazne zredukovalo a navyše ma skutočne nebolelo,“ pochvaľuje si.
Za trvalou liečbou do Vyšných Hágov
Rukami primára MUDr. Dalibora Piovarčiho z Národného ústavu tuberkulózy, pľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie vo Vyšných Hágoch už prešli stovky pacientov. I tu liečia hyperhidrózu.
„Zákrok sa vykonáva v celkovej anestéze, teda pri uspatí, operačne. Celkovo trvá zopár desiatok minút a pokiaľ nenastanú komplikácie, pacienta na druhý deň po zákroku prepúšťame do domácej starostlivosti. Zákrok je plne hradený z verejného zdravotného poistenia. Pre pacienta predstavuje zväčša len riziko celkovej anestézy, no zväčša dosahujeme výborné výsledky. Jazvy po operácii nevidno."
Mohlo by vás zaujímať: REPORTÁŽ Je opaľovanie sa bezpečné?
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies