BANSKÁ BYSTRICA - Epidemiológovia upozorňujú, že s nástupom chladnejších dní prichádza obdobie zvýšeného výskytu akútnych ochorení dýchacích ciest a chrípky. Je to zároveň obdobie vhodné na očkovanie.
Keďže chrípkový vírus mení každý rok svoj charakter, sú pre každú sezónu pripravené nové očkovacie látky. Vo vakcíne nie je celý vírus, ale len jeho časti, a preto vakcína nemôže spôsobiť chrípkové ochorenie. Na vytvorenie protilátok sú potrebné dva týždne, takže je potrebné dať sa zaočkovať včas. Najvhodnejším obdobím je október a november. Očkovať proti chrípke by sa mali najmä osoby nad 65 rokov, osoby s ochoreniami srdcovo-cievneho systému, s chronickými ochoreniami dýchacích ciest, metabolickými a imunitnými poruchami. Pre indikované skupiny je vakcína plne hradená zo zdravotného poistenia.
Okrem chrípky môžu v nasledujúcich mesiacoch hroziť aj chrípke podobné ochorenia – takzvané pneumokokové nákazy. Tieto predstavujú skupinu závažných chorôb, ako sú zápaly mozgových blán, septické stavy a zápaly pľúc, alebo zápaly stredného ucha a prínosových dutín. Organizmus oslabený chrípkou ľahko podlieha sekundárnym infekciám bakteriálneho pôvodu, medzi ktoré patria práve pneumokokové nákazy. Komplikácie sa častejšie vyskytujú u veľmi malých detí, u starších ľudí a u osôb s chronickými chorobami. Súčasne s vakcínou proti chrípke je možné podať vakcínu proti pneumokokovým infekciám. Ochranný účinok vakcíny nastupuje 14 dní po podaní a trvá päť rokov. Vlani sa na Slovensku vyskytlo 78 prípadov týchto nákaz – osem u detí do 15 rokov a 70 u dospelých osôb, z ktorých 13 zomrelo. Išlo o starších ľudí s chronickými chorobami, ktorí neboli očkovaní.
Pneumokokovým nákazám venujú v súčasnosti odborníci veľkú pozornosť, pretože očkovanie proti nim, hlavne čo sa týka povinného očkovania detí, je jedno z najmladších. Bolo zaradené do Národného imunizačného programu a zavedené do očkovacieho kalendára len pred šiestimi rokmi. Dnes sa očkuje celá populácia detí, kým pred rokom 2009 sa očkovali len tie deti, ktoré mali rizikové predispozície.
Od januára 2011 funguje pri Regionálnom úrade zdravotníctva( RÚVZ) v Banskej Bystrici Národné referenčné centrum (NRC) pre pneumokokové nákazy, ktorého úlohou je skvalitnenie diagnostiky až na úroveň typizácie pneumokokov. Tá sa na národnej úrovni môže vykonávať výhradne len v špecializovanom mikrobiologickom laboratóriu. „Z analýzy z rokov 2011 - 2015 je jasné, že sme vyhľadali väčší počet ochorení. Za týmto výsledkom je intenzívnejšia spolupráca medzi klinickými pracoviskami, jednotlivými laboratóriami a NRC pre pneumokoky.
Naďalej budeme posilňovať epidemiologickú bdelosť, aby sme mali podrobnejšie údaje, ako sa v budúcnosti bude vyvíjať chorobnosť na pneumokokové nákazy,“ hovorí zástupkyňa vedúceho NRC Mária Avdičová. „Treba si uvedomiť, že pneumokokové invazívne nákazy sú sprevádzané vysokou úmrtnosťou, a to najmä u nechránených detí do päť rokov, u osôb nad 60 rokov a všetkých chronicky chorých,“ zdôrazňuje Avdičová.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies