BRATISLAVA - Medzi mužmi a ženami existuje veľa podobností i rozdielov. Najnovší výskum sa pozrel na to, prečo ženy preferujú teplejšie prostredie ako muži.
Dôvodov je viac. Ženy majú väčšinou menej svalstva na tvorbu tepla. Majú tiež viac tuku medzi kožou a svalmi, takže ich koža je chladnejšia, keďže je ďalej od krvných žíl.
Ženy majú takisto nižšiu rýchlosť metabolizmu ako muži, čo znižuje kapacitu tvorby tepla v chladnejšom prostredí. Preto sú náchylnejšie na pocit chladu, keď teplota klesne.
Zase tie hormóny!
Svoj podiel na tom majú aj hormóny estrogén a progesterón. Prvý spomínaný rozširuje krvné cievy v končatinách, čo spôsobuje, že do okolia môže uniknúť viac tepla.
Progesterón zase môže spôsobiť stiahnutie ciev v koži, čo znamená, že do niektorých častí tela bude prúdiť menej krvi. Táto hormonálna rovnováha sa mení v závislosti od menštruačného cyklu.
Hormóny takisto spôsobujú, že ženy majú ruky, nohy a uši chladnejšie o približne tri stupne Celzia ako muži.
Telesná teplota je najvyššia v týždni po ovulácii, keďže narastá hladina progesterónu. Znamená to, že v tomto období môžu byť obzvlášť citlivé na chladnejšie vonkajšie teploty.
I keď majú končatiny chladnejšie, ich priemerná telesná teplota je o niečo vyššia ako u mužov.
Nielen u človeka
Štúdie uvádzajú, že aj u mnohých vtákov a cicavcov sa samce zhromažďujú v tienistom prostredí a samice s mláďatami zase na slnečných miestach.
Napríklad samce netopierov radšej oddychujú v chladných častiach hôr a ich samice zostávajú v teplejších údoliach.
Čo s tým?
Ľudia si našli spôsoby, ako sa vysporiadať s týmto problémom. Niektoré páry si osvojili spanie pod oddelenými prikrývkami, na pracovisku zase využívajú muži a ženy technológie, ktoré dokážu naplniť ich individuálne teplotné požiadavky a neobmedzujú pritom kolegov či kolegyne.
Prečítajte si tiež: Toto sú tri veci, ktoré by sme nikdy nemali komentovať. Naozaj nikdy!
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies