Ženy z rodu Tudorovcov zmenili Anglicko: Opačné názory sestier spôsobili vojnu aj rozsiahle perzekúcie

NETKY.SK • 23 Marec 2024, 15:00 • 2 min
Ženy z rodu Tudorovcov zmenili Anglicko: Opačné názory sestier spôsobili vojnu aj rozsiahle perzekúcie

Ženy z rodu Tudorovcov boli nielen svedkami, ale aj aktívnymi účastníčkami významných historických udalostí, ktoré formovali modernú Britániu. Ich príbehy sú plné drámy, moci, intríg a tragédie, čo ich robí fascinujúcimi postavami pre štúdium a inšpiráciu.

slovakia

left justify in out

Tudorovci, pôvodne waleský rod Tewdur, boli anglickou kráľovskou dynastiou, ktorá zanechala výraznú stopu v dejinách. Ich vláda sa začala s Henrichom VII. po Vojne ruží a pokračovala cez jeho syna Henricha VIII., až po významnú panovníčku Alžbetu I. Počas ich vlády došlo k náboženskej reformácii a vzniku anglikánskej cirkvi, čo malo dlhodobý dopad na anglickú spoločnosť a kultúru.

Medzi ženami rodu Tudorovcov vynikajú predovšetkým manželky Henricha VIII., ktorých osudy boli často tragické a kontroverzné. Katarína Aragónska, prvá manželka Henricha VIII., bola matkou Márie I. a dlhé roky bojovala za uznávanie svojho manželstva, kým Henrich nezískal anulovanie od pápeža kvôli snahe o mužského dediča.

Anna Boleynová, druhá manželka, bola matkou Alžbety I. a jej vzťah s Henrichom VIII. viedol k rozkolu s katolíckou cirkvou a jej neskoršej poprave. Jane Seymourová, tretia manželka, porodila Henrichovi jediného legitímneho syna, Eduarda VI., ale zomrela krátko po pôrode.

Ženy z rodu Tudorovcov boli nielen svedkami, ale aj aktívnymi účastníčkami významných historických udalostí, ktoré formovali modernú Britániu. Ich príbehy sú plné drámy, moci, intríg a tragédie, čo ich robí fascinujúcimi postavami pre štúdium a inšpiráciu.

foto: HistoryExtra
foto: HistoryExtra

Krvavá Mária

Mária I., známa aj ako Mária Tudorovcov alebo “Krvavá Mária”, bola prvou korunovanou kráľovnou Anglicka, ktorá vládla vlastným právom. Narodila sa 18. februára 1516 ako dcéra Henricha VIII. a jeho prvej manželky Kataríny Aragónskej. Jej život bol poznačený náboženskými konfliktmi a politickými zvratmi, ktoré ovplyvnili jej panovanie a dedičstvo.

Po smrti svojho otca a krátkom panovaní svojho nevlastného brata Eduarda VI. nastúpila Mária na trón v roku 1553. Jej vláda bola charakteristická snahou o obnovu katolicizmu v Anglicku po reformácii, ktorú inicioval jej otec.

Tento proces sprevádzali perzekúcie protestantov, čo viedlo k jej prezývke “Krvavá Mária”. Napriek tomu, že sa jej podarilo znovu zaviesť pápežskú supremáciu, jej náboženské politiky boli po jej smrti rýchlo zvrátené jej nevlastnou sestrou Alžbetou I.

Mária sa v roku 1554 vydala za španielskeho princa Filipa, ktorý neskôr stal kráľom Španielska. Ich manželstvo bolo bezdetné a Mária zomrela 17. novembra 1558 bez priameho dediča, čím sa dynastia Tudorovcov dostala na pokraj vymretia.  Vzťahy medzi Anglickom a Španielskom boli počas vlády Márie I. komplikované a menili sa. 

Zblíženie s Španielskom, ktoré bolo v tom čase najnebezpečnejším súperom Anglicka, vyvolalo v širokých vrstvách anglickej spoločnosti hrôzu a nevôľu. Mnohí Angličania sa obávali, že Filip a Španielsko budú mať príliš veľký vplyv na anglické záležitosti a že Anglicko sa stane len španielskou provinciou.

Napriek tomu, že Mária a Filip mali ambície posilniť katolícku vieru a moc v Európe, ich manželstvo zostalo bezdetné a Mária zomrela bez priameho dediča. Po jej smrti nastúpila na trón jej nevlastná sestra Alžbeta I., ktorá bola protestantka, a vzťahy medzi Anglickom a Španielskom sa postupne zhoršovali, čo napokon vyústilo do anglicko-španielskej vojny za vlády Alžbety I.

foto: EnglishHistory.com
foto: EnglishHistory.com

Alžbetínsky vek

Alžbeta I., dcéra Anny Boleynovej, je známa ako silná a nezávislá panovníčka, ktorá vládla v období, ktoré sa stalo známe ako alžbetínsky vek. Jej vláda bola obdobím rozkvetu anglickej kultúry, najmä v oblasti literatúry a divadla, a tiež posilnenia anglickej moci na mori.

Alžbeta I. sa stala kráľovnou Anglicka a Írska 17. novembra 1558 po smrti svojej nevlastnej sestry Márie I. Alžbeta bola dcérou Henricha VIII. a Anny Boleynovej a bola považovaná za nelegitímnu po anulovaní manželstva svojich rodičov. Napriek tomu ju otec pred smrťou vrátil do nástupníckej línie.

Po smrti svojho brata Eduarda VI. a krátkej vláde Jane Greyovej sa na trón dostala Mária I., ktorá bola katolíčkou a presadzovala perzekúciu protestantov. Po Máriinej smrti sa Alžbeta, ktorá bola protestantka, stala kráľovnou a zaviedla náboženskú toleranciu, čím ukončila náboženské prenasledovanie a stabilizovala krajinu.

foto: Biography
foto: Biography

Zlatá doba Anglicka

V zlatom veku Anglicka, keď sa more rozlievalo pod vlajkami mocných lodí a divadlá ožívali hrami, ktoré prekračovali čas, stála na čele kráľovstva žena, ktorá by sa stala legendou. Alžbeta I., dcéra kráľa Henricha VIII. a Anny Boleynovej, bola panovníčkou, ktorá svojou vôľou a odhodlaním prekonala všetky prekážky svojej doby.

Narodená do sveta plného intríg a politických hier, Alžbeta rýchlo pochopila, že jej osud nebude ľahký. Po smrti svojej matky, ktorá bola popravená na príkaz jej vlastného otca, a po rokoch neistoty, keď bola jej legitímnosť spochybňovaná, sa Alžbeta chopila príležitosti a stala sa kráľovnou v čase, keď Anglicko túžilo po stabilite.

Jej vláda bola obdobím rozkvetu - alžbetínska renesancia priniesla nové myšlienky a umenie, ktoré prekvitalo pod jej ochranou. Alžbeta bola mecenášom najväčších umelcov svojej doby, vrátane Williama Shakespeara, a jej dvor bol centrom kultúrneho života.

Ale nebolo to len umenie, čo ju zvečnilo v dejinách. Alžbeta bola stratégom a diplomatkom, ktorá dokázala udržať Anglicko mimo kontinentálnych konfliktov, zatiaľ čo jej flotila porazila španielsku Armadu a upevnila anglickú nadvládu na moriach. Jej politiky položili základy pre budúcu britskú ríšu.

Alžbeta I. bola tiež známa svojou neochvejnou vierou v seba samu a svoje rozhodnutia. Nikdy sa nevydala, čím si zachovala nezávislosť a kontrolu nad svojím kráľovstvom, a stala sa známou ako “Panenská kráľovná”. Jej meno sa stalo synonymom pre silnú a nezávislú vládu, ktorá formovala Anglicko na desaťročia dopredu.

Jej príbeh je príbehom odvahy, inteligencie a nezlomnej vôle, ktorá inšpirovala generácie a zostala v pamäti ako jedna z najvýznamnejších postáv anglickej histórie.

foto: Historia Magazine
foto: Historia Magazine

Vládyňa morí

Počas alžbetínskeho veku sa život líšil v závislosti od spoločenského postavenia. Šľachta mala veľkú moc a vplyv a mohla stúpať v hodnostiach tým, že poskytovala lojalitu kráľovnej. Tituly sa udeľovali tým, ktorí mali značné množstvo pôdy, a bohatí sa dostali do parlamentu.

Móda výrazne odrážala spoločenskú situáciu, pričom každá trieda mala k dispozícii vlastné farby a štýl oblečenia. Anglicko bolo v tom čase známe ako “vládca morí” vďaka svojej silnej vojenskej prítomnosti a po porážke španielskej Armady. Obdobie bolo tiež známe masovým rozvojom umenia a kultúry, najmä divadelného umenia, poézie a maliarstva.

Alžbeta I. zaviedla systém patronátu, ktorý jej umožňoval kontrolovať svojich poddaných. Tento systém fungoval veľmi dobre počas celej jej vlády. Monarchu si vybral Boh a títo mali možnosť udeliť alebo odobrať moc tým, ktorí boli nižšie. Títo boli preto Alžbete I. zaviazaní a odovzdali jej svoju lojalitu.

Život pre nižšie vrstvy bol však náročný a mnohí zažívali podobné problémy ako predtým, pokiaľ ide o chudobu a sociálne nerovnosti.


text: referaty.centrum.sk, beliana.sav.sk, www.greelane.com, encyklopedia.sme.sk foto: Daily Mail

twiterfacebooklinkedinwhatsapp


Autor: Lucie Balgová

Redaktorka spravodajského portálu Netky.sk. Venujem sa lifestylovým témam, psychológii, cestovaniu a gastronómii. Študovala som SOŠ masmediálnych a informačných štúdií. Aktuálne študujem vysokú školu svätého Cyrila a Metoda, taktiež v oblasti médií.

Netky
Silvester príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies