V okamihu, ako niekto povie slovo "zima", väčšina z nás si predstaví teplo v dome alebo byte a možno aj teplý čaj. Viete však, že nie všetci si môžu dovoliť takýto "luxus"? V južnej časti Číny je zima bez radiátora a chlad v byte rovnaký ako vonku realitou.
V mnohých regiónoch južnej Číny síce zimy nie sú extrémne chladné, no stále je tam 5°C až -5°C. Počasie je tu veľmi vlhké a chladné, pričom radiátory a centrálne kúrenie sú skôr výnimkou. V bytoch nie sú bežne zabudované, a tí, ktorí ich majú, si ich museli nainštalovať sami.
Ako sa teda obyvatelia juhu vyrovnávajú s chladom, keď im chýbajú tradičné spôsoby vykurovania?
Väčšina severných čínskych miest má tradične centrálne kúrenie, ktoré zabezpečuje teplé domácnosti počas chladných mesiacov. Dôvodom, prečo na jednej strane Číny majú radiátory a na druhej nemajú, sú výrazné teplotné rozdiely. Na juhu Číny sú zimy miernejšie, pričom teplota zvyčajne neklesne pod 0°C. Na druhej strane, chladné a vlhké prostredie je kombinácia, ktorá – ako hovoríme na Slovensku – "ide do kostí". Zima v týchto oblastiach nie je dlhá, zvyčajne sa začína ochladzovať začiatkom novembra a končí v apríli.
Na severe Číny je zima dlhšia a chladnejšia. Počasie v hlavnom meste Pekingu je počas celého roka podobné ako na západe Slovenska. Už od septembra sa začína ochladzovať, pričom najchladnejšie obdobie je v decembri a januári. Teploty sa tu pohybujú do -17°C, avšak v niektorých mestách ako Harbin môžu klesnúť až na -40°C. Radiátor je tu preto považovaný za nevyhnutnosť.
Ako sa na juhu vyrovnávajú s chladom?
Keďže radiátory nie sú bežné, obyvatelia juhu Číny musia nájsť alternatívne spôsoby, ako sa zohriať. Medzi najbežnejšie metódy patrí:
Elektrické ohrievače a klimatizácie – Mnoho domácností využíva elektrické ohrievače alebo klimatizácie, ktoré majú funkciu vykurovania. Tieto zariadenia môžu efektívne zvýšiť teplotu v miestnosti, aj keď ich účinnosť nie je taká dobrá ako v prípade centrálneho vykurovania. Vykurovanie klimatizáciou má však nevýhodu v podobe suchého vzduchu, a tak ho v Číne využíva málokto.
Teplé oblečenie – V južnej Číne je bežné, že ľudia počas zimy nosia viac vrstiev oblečenia. Doma chodia rovnako oblečení, ako keď sú vonku. Neprekvapí vás tu preto nosenie hrubej bundy v byte, zimných topánok alebo zateplených papúč, či hrubé mikiny a hrubé župany. Ľudia tu veľakrát využívajú aj termooblečenie.
Horúce nápoje – Počas zimného obdobia ľudia v južnej Číne pijú najmä horúcu vodu, čaje alebo polievky.
Kachle a iné alternatívy – V niektorých domácnostiach sa stále používajú tradičné kachle. V Číne sú tiež dostupné rôzne elektrické vyhrievané podložky, prikrývky a iné produkty na zahriatie tela. V ponuke sú aj výhrevné vesty, vložky do topánok či hrejivé vrecká do vrecka alebo nálepky na nalepenie na oblečenie.
Zima bez radiátora je na juhu považovaná za bežnú vec. Radiátor či vykurovanie je preto považované za pohodlnosť, nie otázku potreby. Väčšina ľudí na juhu tento problém nerieši. S príchodom globálnych zmien a zmien počasia sa však už aj na juhu zvyšuje dopyt po vykurovacích systémoch do bytov.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies