BRATISLAVA - Podľa prezidentky Zuzany Čaputovej pri pandémii koronavírusu nestačí hovoriť iba o obnove, ale aj o hlbokých štrukturálnych zmenách.
Povedala to pri príležitosti otvorenia konferencie GLOBSEC 2021 Bratislava Forum. Pandémia podľa nej ukázala dôležitosť transatalntického partnerstva členských krajín Európskej únie a Severoatlantickej aliancie.
Čaputová počas prejavu uviedla, že pandémia ukázala krajinám nie len ich silné stránky, ale aj slabiny, z ktorých sa musia do budúcnosti poučiť. „Pre úspešné zvládnutie kríz musíme najprv uznať ich existenciu a zdieľať vnímanie toho, čo sa deje. Bolo to globálne vnímanie pandemickej hrozby a globálny cieľ zastaviť ju, ktoré zmobilizovali bezprecedentné vedecké a finančné zdroje, aby ochránili našich občanov a naše ekonomiky,“ povedala Čaputová.
Prečítajte si tiež: Strategická koncepcia NATO by mala priniesť inovatívne prístupy k čoraz sofistikovanejším hrozbám
Za dôležité považuje aj znalosť medzinárodných pravidiel a ich dodržiavanie. Tie sa podľa nej musia zmeniť tak, aby boli efektívnejšie pre boj s prípadnými budúcimi hrozbami, ktoré vidí napríklad v podobe klimatickej krízy. Potrebu väčšej efektivity pravidiel vidí Čaputová v politických, ekonomických a diplomatických pravidlách. Prezidentka pripomenula, že vojenské konflikty predstavujú riziko nie len pre krajiny, v ktorých sa odohrávajú, ale aj pre všetky ostatné štáty.
Trojdňová konferencia GLOBSEC 2021 Bratislava Forum sa uskutočňuje v priestoroch Grand Hotela River Park a potrvá do štvrtka 17. júna. Hlavnou témou tohto ročníka konferencie je obnova sveta po pandémii koronavírusu. Na konferencii sa zúčastnia prezidenti troch krajín, premiéri troch krajín, 25 ministrov z rôznych krajín sveta a prostredníctvom videokonferencie aj pápež František.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies