BREZOVÁ POD BRADLOM - Pri príležitosti dnešného 102. výročia tragického úmrtia generála Milana Rastislava Štefánika sa v pondelok na mohyle v Brezovej pod Bradlom uskutočnila pietna spomienka na velikána novodobej histórie Slovenska. Na podujatí sa zúčastnili aj štátny tajomník Ministerstva obrany Marian Majer a prezidentka Zuzana Čaputová, či Boris Kollár.
Milan Rastislav Štefánik sa narodil 21. júla 1880 v Košariskách. Bol slovenský astronóm, fotograf, vojenský letec, brigádny generál ozbrojených síl Francúzska, diplomat a politik. Mal najväčšiu zásluhu na formovaní česko-slovenského zahraničného odboja počas prvej svetovej vojny. Zohral dôležitú úlohu pri organizovaní česko-slovenských légií a sprostredkovaní kontaktov na francúzskych štátnych funkcionárov.
Spolu s Tomášom Garriguom Masarykom a Edvardom Benešom bol kľúčovou osobou pri založení Česko-Slovenska. Štefánik bol podpredsedom Československej národnej rady, ministrom vojny v Dočasnej vláde československej a následne aj v novovzniknutej ČSR.
"Je jednou z kľúčových osobností našich dejín. Je tradíciou, že miestom a časom vyvrcholenia spomienky a oslavy Štefánikovho zakladateľského diela sú májové slávnosti na Bradle. Žiaľ, pretrvávajúca negatívna pandemická situácia v okrese Myjava nám znemožnila uskutočniť celoštátne spomienkové slávnosti tak ako po minulé roky, za účasti tisícov návštevníkov z celej našej vlasti," bolo uverejnené na sociálnej sieti mesta Brezová pod Bradlom.
Prečítajte si tiež: Zuzana Čaputová príjemne prekvapila, lebo takto by ste ju v bežný pracovný deň vidieť nemohli
Následne si všetci pozvaní hostia uctili pamiatku M. R. Štefánika. V Múzeu M. R. Štefánika v Košariskách bola slávnostne otvorená zreinštalovanú expozícia, ktorú pripravilo Slovenské národné múzeum – Múzeum M. R. Štefánika v spolupráci s Vojenským historickým ústavom Bratislava.
Následne sa pozvaní hostia, vrátane prezidentky, presunuli na miesto jeho poslendého odpočinku, na bradliansku Mohylu, kde si odkaz generála Štefánika uctili položením kvetov a zazneli ich príhovory.
Navštívili infobod na Bradle, kde prezidentke odprezentovali nové priestory. Primátor mesta Jaroslav Ciran jej daroval predmety, ktoré jej budú pripomínať Štefánikov rodný kraj. Vyvrcholením spomienkovej slávnosti bolo o 20:00 tradičné zapálenie ohňov v rohoch bradlianskej Mohyly.
"Ohne v rohoch Štefánikovej Mohyly boli symbolom našej viery vo vlastné sily v čase boja s neviditeľným nepriateľom. Túto tradíciu sme uchovali aj v najťažších rokoch. Vatry horeli na bradlianskej Mohyle, napriek zákazom, aj počas II. svetovej vojny, aj v dobe neslobody, za komunizmu. Boli symbolom vzdoru proti násiliu doby, symbolom, ktorý v ťažkých chvíľach prebúdzal vieru v lepšie časy," napísalo mesto Brezová pod Bradlom na sociálnej sieti.
Spomienkovej slávnosti sa zúčastnil i Boris Kollár. „Je len málo takých osobností slovenských dejín, ktoré sa zapísali do sŕdc celých generácií Slovákov, ako práve Milan Rastislav Štefánik,“ deklaroval v úvode šéf parlamentu.
Následne Kollár vo svojej reči vyzdvihol osobnostné, kariérne či politické úspechy generála Štefánika. „O úspechu Štefánika ako vojaka i ako politika najvýraznejšie hovorí jeho vojenská kariéra. Málokedy sa totiž stáva, aby v priebehu štyroch rokov, postúpil niekto vo vojenskej hierarchii z pozície obyčajného, radového vojaka do hodnosti brigádneho generála. Štefánikovi sa to podarilo a Česko-Slovenské légie, ktoré vybudoval v Rusku, Francúzsku a Taliansku svedčia o jeho organizačnom talente i vojenských schopnostiach,“ dodal predseda NR SR.
Za najzáslužnejšie počiny generála Štefánika predseda Boris Kollár označil myšlienku vybudovania samostatnej Česko-Slovenskej armády, či podporu vzniku nového štátu ČeskoSlovenska. „Generál Milan Rastislav Štefánik bol legendou a slovenským vlastencom ČeskoSlovenska. Jeho politické a vojenské zásluhy pri vytvorení Česko-Slovenska boli obrovské. Preto je našou povinnosťou pripomínať si tieto udalosti a hlásiť sa k odkazu M. R. Štefánika,“ dodal v závere predseda Boris Kollár, ktorý si takto pripomenul 102. výročie tragickej smrti M.R. Štefánika.
„História nás učí, že činy odvahy, pomoci a dobra v prospech národa a vlasti neostanú nepovšimnuté. Aj týmito slovami by sme mohli opísať pôsobenie jedného z našich najvýznamnejších štátnikov, ktorí významným spôsobom prispeli k budovaniu slobodnej a demokratickej spoločnosti,“ povedal štátny tajomník Marian Majer. Ako ďalej vysvetlil, prvý a jediný minister vojny Československa sa, ako podpredseda Čs. národnej rady v Paríži, podieľal na konštituovaní a budovaní samostatných čs. légií v Rusku, Taliansku a vo Francúzsku.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies