BRATISLAVA - 28. október 1918 sa stal historickým míľnikom, keď vznikla prvá Československá republika, ktorá transformovala Slovákov z potláčaného národa v rámci Rakúsko-Uhorska na štátotvorný národ v novom štáte. Pripomeňme si význam tohto dňa a jeho dopad na identitu a samosprávu Slovákov a Čechov v rámci demokratického štátu.
Dátum 28. október 1918 sa stal významným míľnikom v histórii Slovenska a Čiech, keď vznikla prvá Československá republika (ČSR). Tento krok znamenal pre Slovákov radikálnu zmenu v ich národnom bytí.
Prípravy na vznik ČSR sa začali už počas prvej svetovej vojny, keď zle odhadované vojenské úspechy Nemecka a Rakúsko-Uhorska naznačovali, že spojenci budú nakoniec porazení. V tomto kontexte začali českí a slovenskí predstavitelia diskutovať o možnosti vytvorenia spoločného štátu.
Dôležitým krokom bolo podpísanie Clevelandskej dohody 22. októbra 1915, ktorú iniciovala slovenská komunita v USA v spolupráci s českými predstaviteľmi.
Naďalej bola snaha o samostatnosť podporovaná zahraničným odbojom, v ktorom hrali kľúčovú úlohu Tomáš Garrigue Masaryk a Milan Rastislav Štefánik. Vo februári 1916 vznikla Československá národná rada (ČSNR) v Paríži, ktorá sa stala centrom diplomatických snáh o uznanie nového štátu.
Dňa 28. októbra 1918 sa v Prahe zišli predstavitelia Národného výboru československého, ktorí vyhlásili vznik samostatnej ČSR. Tento historický akt bol výsledkom rokovaní medzi zahraničnými a domácimi odbojovými silami a vyjadrením túžby po slobode a demokracii, ako bolo aj zdôraznené vo Washingtonskej deklarácii.
V ten istý deň sa Rakúsko-Uhorsko vzdalo podmienok kapitulácie, čo otvorilo cestu k formálnej existencii nového štátu. Signatári vyhlásenia, medzi ktorými bol aj Vavro Šrobár, položili základy spoločného štátu pre Čechov a Slovákov.
Národný politický program Slovákov, vypracovaný už v 19. storočí, sa stal reálnou základňou pre vznik štátu. Oživenie slovenskej otázky počas prvej svetovej vojny a konečné spojenie Čechov a Slovákov v spoločnom štáte bolo oslavované ako víťazstvo a splnenie dávneho sna.
Dňa 30. októbra 1918 sa v Turčianskom Svätom Martine konalo zhromaždenie, na ktorom Slováci jasne vyjadrili svoju podporu novému štátu.
Prvý prezident republiky, Tomáš Masaryk, bol zvolený 14. novembra 1918 a spolu s ním vznikla nová československá vláda. Existencia republiky a jej hranice boli nielen vyhlásené, ale aj potvrdené nielen domácim, ale aj medzinárodným právom, prostredníctvom mierových zmlúv po vojne.
Vznik prvej Československej republiky sa tak stal významným momentom nielen pre Slovákov, ale aj pre Čechov, a položil základy demokratického štátu, ktorý presadil ideu slobody a rovnosti.
Dnes, pri príležitosti 106. výročia tohto historického momentu, si Slováci a Česi pripomínajú nielen národné dedičstvo, ale aj úsilie predkov o zachovanie národnej identity a existenciu v rámci spoločného štátu.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies