106. výročie vzniku prvej Československej republiky: Dátum, ktorý zmenil osudy Slovákov a Čechov

NETKY.SK • 28 Október 2024, 12:38 • 4 min
106. výročie vzniku prvej Československej republiky: Dátum, ktorý zmenil osudy Slovákov a Čechov

BRATISLAVA - 28. október 1918 sa stal historickým míľnikom, keď vznikla prvá Československá republika, ktorá transformovala Slovákov z potláčaného národa v rámci Rakúsko-Uhorska na štátotvorný národ v novom štáte. Pripomeňme si význam tohto dňa a jeho dopad na identitu a samosprávu Slovákov a Čechov v rámci demokratického štátu.

Otvoriť časovú os

slovakia

left justify in out

Dátum 28. október 1918 sa stal významným míľnikom v histórii Slovenska a Čiech, keď vznikla prvá Československá republika (ČSR). Tento krok znamenal pre Slovákov radikálnu zmenu v ich národnom bytí.

Cesta k samostatnosti

Prípravy na vznik ČSR sa začali už počas prvej svetovej vojny, keď zle odhadované vojenské úspechy Nemecka a Rakúsko-Uhorska naznačovali, že spojenci budú nakoniec porazení. V tomto kontexte začali českí a slovenskí predstavitelia diskutovať o možnosti vytvorenia spoločného štátu.

Dôležitým krokom bolo podpísanie Clevelandskej dohody 22. októbra 1915, ktorú iniciovala slovenská komunita v USA v spolupráci s českými predstaviteľmi.

Naďalej bola snaha o samostatnosť podporovaná zahraničným odbojom, v ktorom hrali kľúčovú úlohu Tomáš Garrigue Masaryk a Milan Rastislav Štefánik. Vo februári 1916 vznikla Československá národná rada (ČSNR) v Paríži, ktorá sa stala centrom diplomatických snáh o uznanie nového štátu.

Vyhlásenie ČSR

Dňa 28. októbra 1918 sa v Prahe zišli predstavitelia Národného výboru československého, ktorí vyhlásili vznik samostatnej ČSR. Tento historický akt bol výsledkom rokovaní medzi zahraničnými a domácimi odbojovými silami a vyjadrením túžby po slobode a demokracii, ako bolo aj zdôraznené vo Washingtonskej deklarácii.

V ten istý deň sa Rakúsko-Uhorsko vzdalo podmienok kapitulácie, čo otvorilo cestu k formálnej existencii nového štátu. Signatári vyhlásenia, medzi ktorými bol aj Vavro Šrobár, položili základy spoločného štátu pre Čechov a Slovákov.

Zdroj: stoplusjednicka.cz

Dôsledky a význam

Národný politický program Slovákov, vypracovaný už v 19. storočí, sa stal reálnou základňou pre vznik štátu. Oživenie slovenskej otázky počas prvej svetovej vojny a konečné spojenie Čechov a Slovákov v spoločnom štáte bolo oslavované ako víťazstvo a splnenie dávneho sna.

Dňa 30. októbra 1918 sa v Turčianskom Svätom Martine konalo zhromaždenie, na ktorom Slováci jasne vyjadrili svoju podporu novému štátu.

Prvý prezident republiky, Tomáš Masaryk, bol zvolený 14. novembra 1918 a spolu s ním vznikla nová československá vláda. Existencia republiky a jej hranice boli nielen vyhlásené, ale aj potvrdené nielen domácim, ale aj medzinárodným právom, prostredníctvom mierových zmlúv po vojne.

Zdroj: Vojenský historický ústav

Vznik prvej Československej republiky sa tak stal významným momentom nielen pre Slovákov, ale aj pre Čechov, a položil základy demokratického štátu, ktorý presadil ideu slobody a rovnosti.

Dnes, pri príležitosti 106. výročia tohto historického momentu, si Slováci a Česi pripomínajú nielen národné dedičstvo, ale aj úsilie predkov o zachovanie národnej identity a existenciu v rámci spoločného štátu.


Zdroj: SAV, Foto: asenior.cz

twiterfacebooklinkedinwhatsapp


Autor: Viktória Gromová

Študentka Dubnického inštitútu, odbor učiteľstvo praktickej prípravy v ekonomických predmetoch. pre redakciu Netky píšem domácu politiku a domáce dianie. O politiku sa zaujimam od 17 rokov a aktívne sa jej venujem od 19. Rada čítam ekonomické knihy. Zaujimam sa aj o celosvetové dianie.

Netky
Silvester príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies