BRATISLAVA - Prezident Slovenskej republiky Peter Pellegrini vo svojom príhovore k 35. výročiu 17. novembra 1989 uviedol, že pri pohľade na to, ako sa ideály novembra 1989 napĺňajú v každodennom živote, sa nevyhneme rozčarovaniu a často aj sklamaniu.
Ako zdôraznil Peter Pellegrini, ľudia 17. novembra 1989 na námestiach odmietli násilie. „Čo je však dnešnou slovenskou realitou?“ pýta sa prezident republiky a pokračuje: „Čoraz agresívnejšie slovné násilie, ktoré stále viac a viac otravuje politickú aj spoločenskú diskusiu, a prostredníctvom sociálnych sietí a médií sa šíri do každej oblasti ľudského života.“
Peter Pellegrini vo svojom príhovore spomenul aj reálne fyzické násilie s politickým pozadím, ktoré Slovensko dosiaľ počas demokratického života nepoznalo. Mal pritom na mysli atentát na premiéra Roberta Fica (Smer-SD), ku ktorému došlo v máji tohto roka.
Prezident skonštatoval, že „namiesto toho, aby tento atentát na demokraciu aspoň na chvíľku krajinou zatriasol, aby sa spamätala a zastavila tie najhoršie vášne, slovenská politická i občianska scéna naďalej žije spôsobom, akoby sa vlastne nič nestalo.“
Pellegrini podčiarkol, že ak nezastavíme šírenie nenávisti, táto nenávisť sa môže stať hrozbou pre to, čo bolo v novembri 1989 nenásilne a pokojne vybojované. Pripomenul, že sa to podarilo i vďaka spolupatričnosti a dobrej vôli medzi ľuďmi na novembrových námestiach.
Prezident tiež poukázal na to, že spoločnosť je dnes rozdelená. Mnohí jej predstavitelia konajú proti jej súdržnosti, lebo to vyhovuje ich politickým cieľom. Súčasne vyzval ľudí, aby skúsili vystúpiť zo svojich názorových „bublín“ a skúsili pochopiť aj iné postoje ako tie, ktoré zdieľajú.
Hlava štátu tiež apelovala na ľudí: „Ak sa nám to nepodarí, skúsme aspoň uznať, že každý má právo vidieť svet svojimi očami, a tie oči môžu čerpať z úplne iných zdrojov poznania, než tie naše.“
Prezident poukázal na to, že ľudí pred 35 rokmi spájala aj túžba po lepšom a dôstojnejšom živote. Ak v súčasnosti mnohí z nich bojujú s ťažkými životnými podmienkami a sociálnymi ťažkosťami, nemožno sa čudovať, že v spoločnosti prevláda skepsa a sklamanie, dodal.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies