BRATISLAVA - Bratislava si pripomína 80 rokov od oslobodenia spod nacistickej okupácie, historického míľnika, ktorý priniesol nádej a slobodu. Vďaka obetavej odvahe sovietskych, rumunských a slovenských vojakov bolo mesto oslobodené počas Bratislavsko-brnianskej operácie. Táto spomienka nás zaväzuje k ochrane mieru a pripomína tragédie vojny.
Oslobodenie Bratislavy, ktoré sa uskutočnilo 4. apríla 1945, je jednou z najvýznamnejších udalostí v dejinách Slovenska.
Táto udalosť bola súčasťou Bratislavsko-brnianskej operácie, rozsiahlej vojenskej akcie, ktorá mala za cieľ oslobodiť juhozápadné Slovensko a južnú Moravu od nacistickej okupácie.
Operácia bola vedená sovietskymi a rumunskými jednotkami patriacimi k 2. ukrajinskému frontu pod velením maršala Rodiona Malinovského.
Bratislava bola strategickým bodom na ceste k oslobodeniu strednej Európy. Nemecké velenie pripravovalo mesto na obranu niekoľko mesiacov. Vybudovali tri obranné pásma, ktoré zahŕňali protitankové priekopy, mínové polia a opevnenia.
Dôležité stavby, ako mosty, priemyselné závody a železničné uzly, boli podmínované s cieľom spomaliť postup spojeneckých vojsk.
Napriek týmto opatreniam sa sovietske a rumunské jednotky dokázali rýchlo prebojovať cez Podunajskú nížinu, pričom postupovali tempom 15 až 20 kilometrov denne.
Útok na Bratislavu sa začal 2. apríla 1945. Sovietske jednotky, podporované tankovými vojskami a Dunajskou flotilou, postupovali z juhovýchodu.
Počas bojov oslobodili mestské časti Vajnory, Raču, Trnávku a Prievoz. Delostrelecká paľba zasiahla nemecké pozície na Kolibe, v Ružinove a na Nivách, čím si útočiace jednotky otvorili cestu do centra mesta.
Po dvoch dňoch intenzívnych bojov bola Bratislava oslobodená.
Oslobodenie Bratislavy prinieslo nádej a radosť, no zároveň odhalilo tragédie vojny. Mnohé budovy boli zničené a obyvatelia čelili následkom bojov.
Napriek tomu sa mesto rýchlo zotavilo a začalo obnovovať svoj každodenný život.
Táto udalosť je pripomienkou odvahy sovietskych, rumunských a slovenských vojakov, ktorí bojovali za slobodu, a zároveň varovaním pred ideológiami nenávisti a útlaku.
Pri príležitosti 80. výročia oslobodenia Bratislavy si Slovensko pripomína túto udalosť pietnymi spomienkami a kladením vencov na pamätníkoch, ako je Slavín.
Prezident Peter Pellegrini zdôraznil, že spomienka na oslobodenie nás zaväzuje k ochrane mieru a odmietaniu nenávistných ideológií. Táto udalosť je nielen historickým míľnikom, ale aj inšpiráciou pre budúce generácie.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies