Afganistan: Kritika ZÁKAZU vzdelávania dievčat +VIDEO

NETKY.SK • 5 Február 2025, 19:54 • 3 min
Afganistan: Kritika ZÁKAZU vzdelávania dievčat +VIDEO

Jedným z mála členov afganskej talibanskej vlády, ktorý otvorene vystúpil proti zákazu vzdelávania dievčat, sa ocitol v ohrození a bol donútený opustiť krajinu. Mohammad Abbas Stanikzai, námestník ministra zahraničných vecí Talibanu, pred dvoma týždňami vyhlásil, že obmedzenie prístupu žien k vzdelaniu je v rozpore s islamským šaríátom.

slovakia

left justify in out

Počas promócie v provincii Chóst, ktorá sa nachádza blízko pakistanských hraníc, Stanikzai otvorene kritizoval rozhodnutie vedenia Talibanu. „Ubližujeme 20 miliónom ľudí. V čase proroka Mohameda boli dvere poznania otvorené pre mužov aj ženy,“ povedal. Pripomenul tiež historické osobnosti žien v islamských dejinách, ktoré zohrali významnú úlohu v rozvoji spoločnosti.

Jeho vyjadrenia patrili medzi najsilnejšiu verejnú kritiku talibanských pravidiel obmedzujúcich vzdelanie dievčat po 12. roku života. V reakcii na tieto slová mal najvyšší vodca Talibanu, Hibatulláh Achundzáda, nariadiť jeho zatknutie a zakázať mu vycestovať z krajiny. Napriek tomu sa Stanikzaiovi podarilo uniknúť do Spojených arabských emirátov skôr, ako ho mohli zadržať. Pre miestne médiá potvrdil, že odišiel do Dubaja zo zdravotných dôvodov.

Od nástupu Talibanu k moci v roku 2021 stratila celá generácia afganských žien a dievčat slobodu. Boli vylúčené zo škôl, musia sa na verejnosti kompletne zahalovať a nesmú sa pozrieť na mužov, ktorých si nevzali alebo nie sú ich príbuznými. Dokonca aj ich hlasy boli umlčané – Taliban zakázal ženám spievať, verejne rozprávať alebo sa navzájom počuť.

Násilie voči ženám sa v krajine vystupňuje. Mnoho žien tvrdí, že ich talibanskí úradníci znásilnili, zbili alebo prinútili k otrockej práci. V júli minulého roka OSN uviedla, že ministerstvo pre „presadzovanie cností a prevenciu necností“ prispieva k atmosfére strachu a zastrašovania, najmä medzi ženami.

V roku 2022 predstaviteľka UNICEF Sam Mort označila situáciu afganských žien za „najväčšiu humanitárnu krízu sveta“. Minulý mesiac hlavný prokurátor Medzinárodného trestného súdu požiadal o vydanie zatykača na talibanského vodcu a hlavného sudcu Afganistanu za prenasledovanie žien ako zločin proti ľudskosti. Situácia v krajine ostáva kritická a medzinárodná komunita sleduje, aký bude jej ďalší vývoj.


Zdroj textu: metro.co.uk, theguardian.com, Foto: hrw.org

twiterfacebooklinkedinwhatsapp


Autor: Alena Šimková

Som absolventkou politológie na Univerzite Komenského v Bratislave, kde som získala hlboký prehľad o politických a spoločenských otázkach. Pre redakciu Netky píšem články zamerané na medzinárodné udalosti a zahraničnú politiku. Vo voľnom čase sa venujem cestovaniu, čítaniu a turistike.





Netky
Jar príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2025 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies