Africké centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb: Počet prípadov opičích kiahní v Afrike prekročil 34 000

NETKY.SK • 4 Október 2024, 15:34 • 2 min
Africké centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb: Počet prípadov opičích kiahní v Afrike prekročil 34 000

ADDIS ABEBA - Podľa afrického centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (Africa CDC) sa od začiatku roka 2024 zvýšil celkový počet prípadov opičích kiahní (mpox) v Afrike na 34 297, z toho 6 806 potvrdených prípadov a 866 úmrtí.

slovakia

left justify in out

Generálny riaditeľ afrického centra CDC Jean Kaseya vo štvrtok večer na špeciálnom online brífingu pre médiá o epidémii mpox v Afrike uviedol, že len za posledný týždeň bolo na tomto kontinente hlásených 2 490 nových prípadov, z toho 365 potvrdených a 26 úmrtí, čím sa celkový počet prípadov v tomto roku zvýšil na 34 297.

Z údajov afrického centra CDC vyplýva, že Demokratická republika Kongo a Burundi predstavovali 94,5 % všetkých potvrdených prípadov za posledný týždeň.

Spoločnosť Kaseya uviedla, že počet afrických krajín, ktoré sú postihnuté prebiehajúcou epidémiou mpox, dosiahol 16. Najnovšou krajinou, ktorá nahlásila prípady mpox, sa počas uplynulého týždňa stala Ghana. Uviedol, že prípady mpox boli hlásené vo všetkých piatich regiónoch afrického kontinentu.

Šéf afrického centra CDC síce konštatoval zlepšenie v sledovaní mpox, ale zdôraznil, že v postihnutých krajinách je potrebné zlepšiť včasnosť a úplnosť hlásení.

Dodal, že napriek tomu, že sa počet laboratórnych potvrdení v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi výrazne zlepšil, testovanie stále nie je optimálne.

Ghanská zdravotná služba (GHS) odhalila, že v krajine sa vyšetruje približne 230 podozrivých prípadov. Od januára bolo v Afrike zaznamenaných viac ako 34 000 prípadov a 860 úmrtí na tento vírus, pričom najnovšie prípady nahlásila Ghana.
Ghanská zdravotná služba (GHS) odhalila, že v krajine sa vyšetruje približne 230 podozrivých prípadov. Od januára bolo v Afrike zaznamenaných viac ako 34 000 prípadov a 860 úmrtí na tento vírus, pričom najnovšie prípady nahlásila Ghana.
Zdroj: News Central TV

V polovici augusta africké centrum CDC vyhlásilo prebiehajúcu epidémiu mpox v Afrike za ohrozenie verejného zdravia kontinentálnej bezpečnosti. Krátko nato vyhlásila Svetová zdravotnícka organizácia mpox za ohrozenie verejného zdravia medzinárodného významu a druhýkrát za dva roky aktivovala najvyšší stupeň globálnej pohotovosti pre mpox.

Mpox, známy aj ako opičie kiahne, bol prvýkrát zistený u laboratórnych opíc v roku 1958. Predpokladá sa, že sa prenáša z voľne žijúcich zvierat, ako sú hlodavce, na ľudí alebo pri kontakte človeka s človekom. Ide o zriedkavé vírusové ochorenie, ktoré sa zvyčajne šíri telesnými tekutinami, kvapôčkami dýchacích ciest a inými kontaminovanými materiálmi. Infekcia zvyčajne spôsobuje horúčku, vyrážku a zdurenie lymfatických uzlín.


Zdroj: Xinhua, Foto: Getty Images / Makangara Ciribagula Justin

twiterfacebooklinkedinwhatsapp


Autor: Marek Nemček

Mám cez 29 rokov a študoval som žurnalistiku na UKF v Nitre. Pre Netky pracujem od apríla 2023, a snažím sa prinášať aktuality z domáceho i zahraničného spravodajstva. Medzi moje najväčšie vášne a záľuby patrí hudba, obzvlášť tá z 90. rokov, keďže som typické '90s baby'. Knihy nečítam, radšej uprednostňujem filmy, a to taktiež staršie, žiadne nové blockbustery. Popri aktualitách z domova/zahraničia taktiež rád 'rýpem' do noviniek z vedy a techniky či histórie, takže aj v týchto témach som celkom doma.

Netky
Silvester príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies