Bývajú to doslova až neznesiteľné pocity. Posledné letné dni a vás chytá panika zo všetkých tých povinností, ktoré sa vám nekontrolovateľne zosypú na hlavu.
Smútok za morom, za oddychom, za sladkým ničnerobením, dostatkom slnka... A hrôza z toho, ako sa znovu naučíme vstávať, pripravovať deti do školy, zvládať všetky položky v našom pracovnom dni.
Poprázdninová depresia a melanchólia naozaj existuje a pre mnohých ľudí je dosť ťažké dostať sa na jeseň do rovnováhy a pohody tak, aby mohli normálne fungovať. Čo sú hlavné dôvody týchto jesenných blues a ako sa z nich čo najbezbolestnejšie dostať?
Depresia po dovolenke síce nie je klinicky uznaný stav, no hovorte to ľuďom, ktorý sa s týmto poprázdninovým syndrómom musia pasovať a trvá im aj týždne, kým sa opäť dostanú do normálneho pracovného kolobehu.
Ľudia môžu pri poprázdninovej depresii pociťovať nasledujúce príznaky:
Depresia po dovolenke sa môže vyskytnúť z viacerých dôvodov. Hoci samotná dovolenka môže pomôcť zlepšiť náladu, znížiť stres a zvýšiť spokojnosť so životom, pozitívne účinky môžu zmiznúť už v priebehu prvého týždňa po návrate do každodenného života.
Po návrate domov môžu ľudia pociťovať tlak na okamžitý návrat do práce a každodennej rutiny, čo môže spôsobiť opätovné zvýšenie psychického stresu.
Ako toto obdobie zmierniť a zľahčiť si prechod z dovolenkového obdobia do pracovného kolotoča?
Ak po návrate z nádhernej dovolenky pociťujete smútok, nostalgiu a k tomu ešte aj hrôzu z nástupu detí do školy, nezúfajte si, nie ste v tom sami. Skúste si to dobré z prázdninového obdobia preniesť aj do jesenného času, využite to ako šancu naučiť sa viac sa starať o seba, svoj čas, zdravie. Vedzte, že radosť, zábava a pekné zážitky nepatria iba k letu. Plánujte si radostné okamihy na ďalší týždeň, mesiac, a pokojne si plánujte už teraz ďalšiu skvelú dovolenku!
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies