Morské živočíchy ako chobotnice, chobotnice, kraby a homáre sú vnímavé a ukázalo sa, že cítia rôzne emócie vrátane bolesti a strachu. Existujú dôkazy, že hmyz má schopnosť myslieť a že môže prežívať stres a pesimizmus.
Zvieratá sú cítiace bytosti schopné prežívať pocity a vnemy. Tigre, prasatá, delfíny, vtáky a slony – všetci zažívajú potešenie a bolesť.
Každé zviera sa môže cítiť šťastné a plné radosti alebo zranené a utrápené. A pokiaľ ide o stretnutie s týmito zvieratami, ľudia by mali urobiť všetko, čo je v ich silách, aby znížili ich utrpenie.
Žiaľ, mnohé zo „zážitkov z divočiny“, ku ktorým majú turisti dnes prístup, v tomto smere zlyhávajú. Na celom svete vidíme situácie, keď sú voľne žijúce zvieratá držané v podmienkach, ktoré im spôsobujú fyzickú, psychickú a emocionálnu ujmu.
City automaticky prisúdime cicavcov či našim domácim miláčikov, ktorých väčšina majiteľov berie ako súčasť rodiny.
Cítiť emócie však dokážu aj zvieratá na ktoré by ste to nepovedali.
Morské živočíchy ako chobotnice, chobotnice, kraby a homáre sú vnímavé a ukázalo sa, že cítia rôzne emócie vrátane bolesti a strachu. Existujú dôkazy, že hmyz má schopnosť myslieť a že môže prežívať stres a pesimizmus.
Mozog vtákov sa môže veľmi líšiť od nášho, ale dokážu veci cítiť a zažiť svet. Napríklad kurčatá prejavujú empatiu a straky boli pozorované, ako smútia.
Túto schopnosť ešte vyššie položili havrany - ich emočná inteligencia je na úrovni šesťročného dieťaťa. Nielenže cítia smútok a dokonca pre svojich blízkych organizujú pohreby, dokážu mať aj kamarátov či baviť sa v skupinách.
Toto sa prejavuje aj v ich vzťahu k ľudom. Nielenže si dokážu na ľudí zvyknúť a poznať ich, dokážu k nim byť aj lojálny ako psy. A to veľmi výnimočným spôsobom.
Boli zaznamenané prípady, kedy havrany chránili ľudí s ktorými mali dobrý vzťah. Niektorí za nich dokonca zomreli a zaútočili aj na iné havrany, ktoré chceli týmto ľudom ublížiť.
Chladnokrvné zvieratá sú tiež schopné cítiť veci. Štúdie dokazujú, že je to jasné tak z ich správania, ako aj zo spôsobu, akým sú štruktúrované ich mozgy a telá. Môžu sa nám zdať veľmi odlišné, ale tieto stvorenia majú pocity a skúsenosti, na ktorých záleží.
Ryby cítia celý rad emócií a pocitov, vrátane strachu a úzkosti. Čo je možno dôležitejšie ako akceptovať, že ryby môžu cítiť negatívne emócie ako bolesť, je poznanie faktu, že môžu zažiť aj pozitívne stavy ako radosť a potešenie.
Nová štúdia ukazuje, že ryby dokážu odhaliť strach u iných rýb a potom sa tiež začnú báť – a že táto schopnosť je regulovaná oxytocínom, rovnakou chemikáliou v mozgu, ktorá je základom schopnosti empatie u ľudí.
Ryby dokážu cítiť depresiu. V skutočnosti výskum naznačuje, že ryby sú emocionálne, inteligentné bytosti, ktoré majú schopnosť prejavovať určité črty, o ktorých sa kedysi verilo, že sú výlučne ľudské.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies