Slovensko buduje superpočítač PERUN pre vedecký a priemyselný pokrok

NETKY.SK • 14 November 2024, 14:14 • 2 min
Slovensko buduje superpočítač PERUN pre vedecký a priemyselný pokrok

BRATISLAVA - Slovensko napreduje v oblasti vysokovýkonných výpočtov vďaka budovaniu superpočítača PERUN. Tento projekt s výkonom až 38 PFLOP/s má byť základom pre digitálnu transformáciu krajiny a jej zapojenie do európskeho HPC podniku EuroHPC.

slovakia

left justify in out

Na Slovensku sa v posledných rokoch výrazne zvyšuje podpora vysokovýkonných výpočtov (HPC – High Performance Computing), ktoré sú kľúčové pre moderný vedecký výskum, priemyselné inovácie a celkovú digitálnu transformáciu krajiny.

Na odbornej konferencii Superpočítač a Slovensko, ktorá sa dnes koná v Bratislave pod záštitou Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI), boli predstavené aktuálne kroky v budovaní nového superpočítača PERUN.

Tento projekt predstavuje zásadný krok Slovenska k zapojeniu sa do celoeurópskeho podniku EuroHPC a k posilneniu výpočtovej infraštruktúry.

Konferencia spojila odborníkov z akademického prostredia, priemyslu, štátnej správy aj občianskej spoločnosti. Nosnou témou bol práve vývoj superpočítača PERUN, ktorý bude pre Slovensko základným stavebným prvkom v oblasti HPC infraštruktúry.

Jeho vybudovanie bude podporené investíciami z Plánu obnovy a odolnosti SR, konkrétne z Komponentu 17, Investície 3, a zabezpečí Slovensku výrazné zvýšenie výpočtovej kapacity.

Superpočítač PERUN bude pozostávať z dvoch častí umiestnených v Bratislave a Košiciach, čo umožní efektívne využitie jeho výpočtového potenciálu naprieč viacerými odvetviami:

  • Bratislavská časť, ktorú zabezpečuje Centrum spoločných činností Slovenskej akadémie vied, dosiahne výkon približne 25 PFLOP/s.
  • Košická časť, spravovaná Technickou univerzitou v Košiciach, ponúkne výkon do 13 PFLOP/s.

Obe tieto výpočtové jednotky sú navrhnuté s dôrazom na energetickú efektívnosť a plánované dokončenie projektu je stanovené do konca roku 2025. Predpokladaná celková investícia do superpočítača PERUN presahuje 70 miliónov eur, čo z neho robí jednu z najvýznamnejších technologických investícií na Slovensku v oblasti digitálnej transformácie.

Štátny tajomník MIRRI SR Ivan Ivančin na konferencii zdôraznil, že HPC infraštruktúra je len jednou zo súčastí digitálnej transformácie krajiny.

"Pre úspešnú digitálnu transformáciu Slovenska je nevyhnutné vybudovať nielen základnú superpočítačovú infraštruktúru. Rovnako je zásadné rozvíjať inovatívny ekosystém, založený na aktívnej spolupráci súkromného, akademického a štátneho sektora," povedal Ivančin.

Tento projekt podľa neho zjednocuje odborníkov z rôznych sektorov, čo je kľúčové pre dlhodobý technologický pokrok Slovenska. Superpočítače ako PERUN sú mimoriadne dôležité na riešenie komplexných problémov modernej doby.

HPC technológie nájdu využitie v oblasti strojového učenia, umelej inteligencie, simulácií či prediktívneho modelovania, a sú nevyhnutné aj pri skúmaní klimatických zmien, optimalizácii energetických systémov alebo pri vývoji nových materiálov.

Podpora takýchto projektov otvára nové možnosti nielen pre výskum a priemysel, ale aj pre rozvoj udržateľných riešení na globálne výzvy. Konferencia Superpočítač a Slovensko poukázala na to, že Slovensko je pripravené nielen držať krok s rýchlo napredujúcim technologickým svetom, ale sa doň aj aktívne zapájať.


Zdroj textu: MIRRI SR, Foto: FB/Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR

twiterfacebooklinkedinwhatsapp


Autor: Viktória Gromová

Študentka Dubnického inštitútu, odbor učiteľstvo praktickej prípravy v ekonomických predmetoch. pre redakciu Netky píšem domácu politiku a domáce dianie. O politiku sa zaujimam od 17 rokov a aktívne sa jej venujem od 19. Rada čítam ekonomické knihy. Zaujimam sa aj o celosvetové dianie.

Netky
Silvester príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies