Balkánska kuchyňa sa spolieha na niekoľko storočných receptov, ktoré boli v priebehu rokov mierne vylepšené a aktualizované. Je zmesou rôznych kultúr a vplyvov, a hoci je tu nepochybne prítomný obrovský turecký vplyv, keďže väčšina Balkánu bola pod Osmanskou ríšou takmer 500 rokov, pravdou je, že väčšina ich špecialít je zmesou zo všetkého trochu. Prečítajte si viac o tejto fantastickej kuchyni.
Ľudia na Balkáne pevne veria, že život je o pôžitkoch. V ich prípade sú tieto pôžitky väčšinou spojené s množstvom grilovaného mäsa a bezodných šalátov.
Vzhľadom na to, že ich len zriedka pristihnete ako posadnutých kalóriami a cholesterolom, Balkán sa stal akýmsi útočiskom pre gurmánskych cestovateľov a iných turistov, ktorí sa chcú zbaviť starostí o to, aby sa zmestili do svojich obľúbených džínsov.
Balkánska kuchyňa sa spolieha na niekoľko storočných receptov, ktoré boli v priebehu rokov mierne vylepšené a aktualizované. Balkánska kuchyňa je zmesou rôznych kultúr a vplyvov, a hoci je tu nepochybne prítomný obrovský turecký vplyv, keďže väčšina Balkánu bola pod Osmanskou ríšou takmer 500 rokov, pravdou je, že väčšina ich špecialít je zmesou zo všetkého trochu.
Láska k mäsitým, chutným tanierom a intenzívnemu používaniu korenín je dedičstvom osmanskej kuchyne. Najobľúbenejšie dezerty na báze cesta sú tiež požičané od Osmanov. Nesmieme však vylúčiť historický vplyv susedných krajín ako Rakúsko, Maďarsko, Taliansko. Takže ak máte radi trochu histórie ako prílohu, balkánske jedlo si úplne zamilujete.
Ak hľadáte vizuálne príťažlivé jedlá, držte sa francúzskych, pretože väčšina z týchto jedál nevyzerá práve dobre. Ale presne to definuje túto jedinečnú kuchyňu. Balkánske stolovanie nie je nevyhnutne fine dining, no chytí vás za srdce a uspokojí váš žalúdok. Na otázku, o čom je balkánske jedlo, radi odpovieme:„Možno to nevyzerá luxusne, ale uspokojí vaše chuťové bunky ako nič, čo ste predtým vyskúšali.“
Jedzte ústami, nie očami... Niektorí ľudia veria, že „najskôr jedzte očami“. To je pravda v mnohých prípadoch, ale tí istí ľudia by pravdepodobne mali Balkán vynechať. Balkánske jedlá nie sú prinajmenšom stavané na estetiku. Možno si zamilujete kvapkajúcu mastnotu mohutnej pljeskavice alebo pestrofarebnú fazuľu, ktorou je macedónske tavče-gravče, no esteticky nie sú príťažlivé. Jedlo je definované tým, ako chutí, nie ako vyzerá, a to je na Balkáne ešte relevantnejšie.
Či už máte raňajky, obed, večeru alebo len rýchle občerstvenie, rakija je vždy na stole. Je to neoddeliteľná súčasť kulinárskej identity regiónu a úžasný aperitív!
Naozaj sa zdá, že rakija je na Balkáne všade. Silná ovocná pálenka sa pije na raňajky, večeru, k večeri, na oslavy, večierky, pohreby, konferencie a pod. Skrátka, ak sa niečo stane, niekto bude mať po ruke fľašu rakije. Väčšinu času sa to môže zdať trochu prehnané, ale všadeprítomnosť rakije v reštauráciách nie je len na to, aby ste sa dostali do povedomia.
Toto jedlo je ako malé párky, no stiahne sa z neho koža. Je z mletého mäsa a má tvar klobásy, ale je to niečo ako fašírka.
Je veľmi populárne v Bosne a Hercegovine. Zvyčajne sa podáva s chlebom a Ajvarom, čo je chutné korenie z cibule a červenej papriky.
Predstavte si jedlo s vrstvami baklažánu a mletého mäsa s krémovo bielou omáčkou na vrchu. To je mussaka! Je to jedlo, ktoré sa pečie v rúre a podáva sa horúce. Je plná dobrých vecí!
Musaka je tradičné zapekané jedlo Balkánu a Blízkeho Východu. Najznámejší variant je musaka grécka, ktorá sa skladá z vrstiev mletého mäsa poduseného s cibuľou a cesnakom, baklažánu, rajčín a bešamelovej omáčky. Niekedy sa zapeká aj s plátkami zemiakov. Varianty jedla sa v rôznych oblastiach líšia.
Táto Pljeskavica je vyrobená z nasekaného mäsa, ale môže obsahovať aj bravčové, hovädzie a jahňacie mäso. Má tvar burgerovej karbonátky.
Niektorí to teda nazývajú balkánsky burger. Toto jedlo pochádza zo Srbska, kde sa zvyčajne podáva so sladkým mliečnym výrobkom Kajmak.
Predstavte si list nakladanej kapusty obtočený okolo zmesi mletého mäsa, ryže a chutného korenia. Toto je Sarma! Zväzok sa potom pomaly varí, čím vyniknú VŠETKY chute. V mnohých balkánskych krajinách je toto jedlo skutočne obľúbené.
Ak sa nachádzate na strednom Balkánskom polostrove, kde bola dlhodobá okupácia Osmanskou ríšou, nájdete tu prevládajúcu kávu tureckého typu. Bosna a Hercegovina je na túto tradíciu obzvlášť hrdá a najlepším miestom na vyskúšanie tohto štýlu kávy je tam, kde sa nazýva bosnianska káva.
Káva je pomletá na ultrajemno, zmiešaná s vodou a zohrievaná v malom hrnci priamo na varnej doske. Potom sa naleje, mletie a všetko, do malého pohára. Jemná usadenina sa usadí na dne a vytvorí silnú a úžasnú šálku kávy! Príprava sa mierne líši od toho, čo sa tradične robí v Turecku, pretože nie je zvykom pridávať cukor počas varenia kávy, ale podľa potreby pridávať kocku cukru počas pitia.
Tento štýl kávy nájdete na celom centrálnom Balkáne, no ak sa chcete dozvedieť, ako ju správne piť so skutočným kávovým nadšencom, určitezamierte do Cafe de Alma v krásnom a historickom meste Mostar v Bosne & Hercegovine.
Zdroje:
https://www.rakijagrill.com/blog/things-to-know-about-balkan-cuisine/
https://restlessvoyager.com/balkan-cuisine/
https://theculturetrip.com/europe/serbia/articles/7-things-you-didnt-know-about-balkan-cuisine
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies