FLORIDA - Vedcom sa podarilo zistiť, ako dlho dokáže ľudské telo odolávať koronavírusu, pokiaľ ho už raz prekonalo.
V rámci výskumu sa podarilo zistiť, že telo a imunitný systém má silnú pamäť. To znamená, že si dokáže vytvoriť prirodzeným spôsobom protilátky, ktoré bránia opakovanému nakazeniu po dobu až ôsmych mesiacov.
Okrem protilátok sú mimoriadne dôležité aj biele krvinky označované ako T a B bunky. Tie si totiž dokážu vírus zapamätať a v prípade opätovného napadnutia imunitného systému rýchlo reagovať, tým že ho jednoducho zlikvidujú. Takýmto spôsobom sa tak dokážeme vyhnúť opakovanej infekcii.
Ako uviedol virológ z Imunologického ústavu La Jolla Shane Crotty, väčšina ľudských organizmov zažíva počas ochorenia niekoľko imunitných odpovedí na vírus, tie však nezmiznú hneď po prekonaní choroby, v tele ostávajú prítomné približne šesť až osem mesiacov.
Vedci skúmali na vzorke 185 ľudí, ktorí koronavírus prekonali, aké látky a bunky sa v tele aktivovali od začiatku ochorenia. Výsledky ukázali, že hladina T-buniek špecifických pre koronavírusy mierne poklesla medzi štyrmi a šiestimi mesiacmi a následne sa stabilizovali.
Vedci preto prišli k záveru, že T bunky a protilátky zostanú konzistentné aj po tomto období, pretože je to jednoducho typické aj pre iné vírusy. Zároveň však zdôrazňujú, že u istej menšej časti dobrovoľníkov poklesli hodnoty T a B buniek či protilátok natoľko, že sú viac náchylnejší sa znova infikovať.
Mohlo by vás zaujímať: Čínski vedci šokovali výsledkami štúdie. Koronavírus podľa nich môže pochádzať z Čiech
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies