Ako sa (ne)darí európskych spoločnostiam v Číne. A o prekvapenia nie je núdza

NETKY.SK • 14 Máj 2024, 12:10 • 2 min
Ako sa (ne)darí európskych spoločnostiam v Číne. A o prekvapenia nie je núdza

PEKING - Podľa prieskumu, ktorý zverejnila Obchodná komora EÚ v Číne, je pre európske spoločnosti v Číne ťažšie zarábať peniaze, pretože rast sa spomaľuje a tlak na nadmerné kapacity sa zvyšuje.

slovakia

left justify in out

Podľa šéfa pobočky Carla D'Andreu v metropole Šanghaj členovia podnikov dokonca hlásili oneskorenie pri vyplácaní platieb, keďže v porovnaní s predchádzajúcim rokom je ťažšie vymáhať zmluvy.
 
"Štátne podniky, odložili platby a využívajú to na to, aby získali od spoločností, najmä od malých a stredných podnikov, nejaké de facto pôžičky," povedal D'Andrea.
 
Rast Číny sa v posledných rokoch v dôsledku geopolitického napätia spomalil. Ekonomiku ťahal nadol aj prepad v sektore nehnuteľností, ktorý je úzko prepojený s financiami miestnej vlády.
 
Iba 30 percent respondentov prieskumu Komory EÚ uviedlo, že ich ziskové marže sú v Číne vyššie ako celosvetový priemer ich spoločnosti, čo je osemročné minimum. V roku 2016 len 24 percent respondentov uviedlo, že ich ziskové marže sú v Číne lepšie ako na celom svete.
 
To odrážalo prepad čínskeho akciového trhu v lete 2015 spolu so spomalením trhu s nehnuteľnosťami v tom čase, zdôraznil novinárom predseda komory EÚ Jens Eskelund. Súčasné spomalenie čínskeho rastu má podľa neho podobné cyklické aspekty, ale existujú otázky, aké dlhé a hlboké bude tentoraz.

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: fullagartech.com

Najnovší prieskum komory sa týkal 529 respondentov a uskutočnil sa od polovice januára do začiatku februára. Tohtoročný dotazník obsahoval novú otázku o tom, či sa členovia stretávajú s ťažkosťami pri prevode dividend späť do svojho sídla. Zatiaľ čo viac ako 70 percent respondentov uviedlo, že nemali žiadne problémy, 4 percentá priznali, že tak nemohli urobiť, a približne štvrtina povedala, že sa stretla s určitými ťažkosťami alebo oneskorením.
 
Nebolo hneď jasné, či to bolo spôsobené novým regulačným postojom alebo typickými požiadavkami daňových kontrol.
 
Čínske hospodárstvo je v súčasnosti oveľa väčšie ako v rokoch 2015 a 2016. V posledných rokoch sa tiež vystupňovalo obchodné napätie s USA, pričom Peking zdvojnásobil objem výroby s cieľom posilniť technologickú sebestačnosť.
 
"Naši členovia do určitej miery videli, že ich schopnosť rásť a dosahovať zisk na čínskom trhu - s údajom o HDP je čoraz slabšia," povedal Eskelund.
 
"Pre zahraničné spoločnosti nie je nevyhnutne dôležitý akýsi titulkový údaj o HDP, 5,3 percenta alebo čokoľvek iné, ale zloženie HDP," povedal. "Ak máte údaj o HDP, ktorý rastie, pretože sa viac investuje do výrobných kapacít, nie je to pre zahraničné spoločnosti dobré. Ale ak máte HDP, ktorý rastie, pretože rastie domáci dopyt, potom je to dobré."

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: naichangmashare.com

Viac ako tretina respondentov prieskumu Komory EÚ uviedla, že vlani zaznamenala nadbytočné kapacity vo svojom odvetví, a ďalších 10 percent očakáva, že ich zaznamená v blízkej budúcnosti.

Najvyšší podiel respondentov, ktorí uviedli nadmernú kapacitu, bol v stavebníctve, inžinierstve a automobilovom priemysle.

Viac ako 70 percent respondentov uviedlo, že nadmerná kapacita v ich odvetví viedla k poklesu cien.

"Nie sú to len náreky európskych spoločností," povedal Eskelund. "Je to rovnako, ak nie ešte bolestivejšie, pre čínske spoločnosti."


Otvorenie trhu v niektorých odvetviach

Čínske úrady medzitým posilnili úsilie na vysokej úrovni o prilákanie zahraničných investícií.

Eskelund poznamenal, že nedávna bezvízová politika Pekingu pre viaceré krajiny EÚ umožnila vedúcim pracovníkom flexibilne plánovať cesty do Číny týždeň vopred namiesto predchádzajúcich dvoch až troch mesiacov.

Dodal, že Peking rozšíril politiku oslobodenia od daní, čo tiež povzbudilo viac medzinárodných zamestnancov a ich rodín, aby zostali v Číne.

Podľa jeho slov spoločnosti vyrábajúce kozmetiku, potraviny a nápoje profitovali z nedávneho úsilia Číny o otvorenie svojho trhu, pričom uviedol, že rekordných 39 percent respondentov uviedlo, že miestny trh je v ich odvetví úplne otvorený.

Čína obmedzila rozsah, v akom môžu zahraničné podniky vlastniť alebo pôsobiť v určitých odvetviach. Peking každoročne odstraňuje niektoré kategórie, ktoré sú zakázané, prostredníctvom "negatívneho zoznamu".


Rekordne vysoká skepsa

Komora EÚ a ďalšie podnikateľské organizácie však uviedli, že Čína môže urobiť oveľa viac pre realizáciu svojich opatrení na zlepšenie prostredia pre zahraničné spoločnosti.

Z najnovšieho prieskumu komory vyplynulo, že historicky najväčší počet respondentov uviedol, že podmienky sa zhoršujú. "Keď to porovnáme s predchádzajúcimi rokmi, mnohé obavy v skutočnosti zostávajú rovnaké, pokiaľ ide o predvídateľnosť, viditeľnosť regulačného prostredia," povedal Eskelund. "Tieto obavy zostávajú v podstate rovnaké."

"V súčasnosti si spoločnosti začínajú uvedomovať, že niektoré z týchto tlakov, ktoré sme zaznamenali na miestnom trhu, či už ide o konkurenciu, alebo nižší dopyt, nadobúdajú možno trvalejší charakter," povedal. "To je niečo, čo začína ovplyvňovať investičné rozhodnutia a spôsob, akým sa uvažuje o rozvoji miestneho trhu."

                 


Zdroj: cnbc.com, Ilustračné foto: Freepik

twiterfacebooklinkedinwhatsapp


Autor: Ingrid Vrabcová

Šéfredaktorka spravodajského portálu Netky.sk. Venujem sa zahraničnému a domácemu spravodajstvu. Vyštudovala som tlmočníctvo – prekladateľstvo a germanistiku. Aktívne sa venujem prekladateľskej činnosti – anglický a nemecký jazyk. Ako redakčná manažérka, vedúca cudzojazyčná editorka, redaktorka a editorka zahraničného spravodajstva, prekladateľka a tlmočníčka som pôsobila v televízii, printových a elektronických médiách, cudzojazyčných vydavateľstvách a nakladateľstvách, ako aj spravodajských agentúrach. K mojim záľubám patrí cestovanie a dianie vo svete.

Netky
Silvester príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies