BRATISLAVA - S rozmachom sociálnych sietí sa možno neraz pýtame: S akým začiatočným písmenom ich treba písať? Uprednostniť veľké, či ponechať radšej malé? V dnešnej dobe otvoríme Facebook alebo Twitter a ani sa nezamýšľame nad tým, ako sa vlastne tieto slová v spisovnej slovenčine správne píšu. Mnohí ľudia to totiž ani nepovažujú za dôležité. Slovenčina je však náš materinský jazyk, a kto by mal vedieť lepšie po slovensky ako my Slováci?
Názvy sociálnych sietí ako Facebook, Twitter, Instagram, Skype či internetová encyklopédia Wikipédia – všetky píšeme s veľkým začiatočným písmenom. Ide totiž o konkrétne značky produktov, a teda vlastné mená. Prihlásil som sa na Facebook. Nemám konto na Twitteri. Pridal som fotografie na Instagram. Na doučovanie využívam Skype. Zdrojom informácií pre môj referát bola Wikipédia.
Ak hovoríme o internete, celosvetovej počítačovej sieti, píšeme ho vždy s malým začiatočným písmenom, keďže ide o všeobecné podstatné meno. Čo sa týka sociálnej siete Facebook, môžeme sa stretnúť aj so všeobecným podstatným menom facebook s malým začiatočným písmenom – keď všeobecne pomenúvame spôsob komunikácie prostredníctvom tejto internetovej siete: Zoznámili sme sa na facebooku. Moja sestra je celé dni na facebooku. Môžeme sa stretnúť rovnako aj s fonetickou podobou facebooku – fejsbúk.
Iné je, keď v komunikácii s priateľmi používame už zaužívané skratky týchto sociálnych sietí. Skrátené slová "fb" či "insta" píšeme samozrejme vždy s malým písmenom.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies