BRATISLAVA - Inštitút cirkulárnej ekonomiky (INCIEN) a Únia miest Slovenska (ÚMS) prinášajú výsledky veľkého mapovania samospráv v oblasti udržateľnosti. Prečo je to dôležité? Viac ako 55% svetovej populácie žije dnes v mestách, ktoré spotrebujú 2/3 z celkovej spotreby energií. Približne 75% emisií CO2 produkujú práve mestá (výroba elektrickej energie a tepla, priemysel, energetická náročnosť budov, doprava, poľnohospodárstvo a odpady). Viac ako 70% miest už teraz bojuje s nebezpečnými dôsledkami zmeny klímy.
Čo si predstaviť pod pojmom udržateľnosť, prečo je dôležité venovať jej pozornosť, prečo práve samosprávy zohrávajú kľúčovú úlohu v riešeniach udržateľnosti, ako vyzerajú konkrétne odporúčania a príklady dobrej praxe na Slovensku, či v zahraničí. O všetkom sa dočítate v publikácii Udržateľnosť v mestách Slovenska, ktorú vám prináša INCIEN v spolupráci s ÚMS. Zapojila sa takmer polovica členských miest Únie.
„Vieme, že samosprávy sú kľúčovým aktérom v dosahovaní udržateľnosti a klimatických cieľov. Čelia mnohým výzvam a komplikáciám pri plánovaní a implementácii rôznych riešení. Preto sme sa rozhodli ich zmapovať a urobiť návrhy opatrení, ktoré mestám pomôžu riešiť výzvy v oblasti udržateľnosti a to z hľadiska environmentálneho, sociálneho a ekonomického" hovorí Ivana Maleš z INCIEN.
Dôsledky klimatickej zmeny pociťujeme aj na Slovensku. Priemerná ročná teplota sa u nás zvyšuje dvakrát rýchlejšie, ako globálna. Daniela Piršelová, hovorkyňa a poradkyňa pre komunikáciu klimatickej krízy ÚMS: „Zmena klímy zásadne ovplyvňuje aj slovenské mestá a má priamy vplyv na život obyvateľov. Či ide o extrémne výkyvy počasia, záplavy, horúčavy, suchá, všetko má vplyv na ľudské zdravie a bezpečnosť nás všetkých. Nezabúdajme na ohrozenie zdrojov, ako pôda, voda, potraviny, či narúšanie infraštruktúry a nášho každodenného fungovania, ktoré považujeme za samozrejmosť. Je najvyšší čas konať a spolupracovať, a to na strane obyvateľov, samospráv a štátu.“
„Jedným z cieľov tejto publikácie je priblížiť a ukázať samosprávam možnosti a motivovať ich vidieť príležitosť v zmene, ktorá nás čaká. Potrebujeme prechod z lineárnych modelov ekonomík na obehové, potrebujeme efektívnu spoluprácu a vytrvalosť na všetkých úrovniach, " hovorí Veronika Hagovská z INCIEN.
Súčasťou prípravy publikácie bol aj dotazníkový prieskum v slovenských mestách. Do prieskumu sa ich zapojilo 24, vrátane všetkých krajských miest.
Spoločným záujmom INCIEN a ÚMS je publikáciu Udržateľnosť v mestách Slovenska dostať ku každému, kto má záujem prispieť k udržateľnejšiemu fungovaniu na Slovensku. Štúdiu si môžete stiahnuť TU.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies