Ako správne čistiť kŕmidlá pre vtáky: Dôležité rady od ornitológov

NETKY.SK • 30 December 2024, 08:39 • 3 min
Ako správne čistiť kŕmidlá pre vtáky: Dôležité rady od ornitológov

Aby krmivo pre vtáky zostalo suché a bezpečné, kŕmidlá by mali byť vyrobené z odolných materiálov a pravidelne čistené. Slovenská ornitologická spoločnosť (SOS) poskytuje cenné tipy na správne prikrmovanie vtákov, aby sa zabránilo šíreniu chorôb a zabezpečila bezpečnosť vtákov.

slovakia

left justify in out

Krmivo v kŕmidle pre vtáky by malo zostať suché aj pri daždi a snehu a malo by sa dať ľahko vyčistiť. Vyrobené by malo byť z odolných materiálov, ako kvalitné drevo alebo pevný plast, aby slúžilo dlhodobo a spoľahlivo. Tieto odporúčania uviedla Slovenská ornitologická spoločnosť (SOS)/BirdLife Slovensko.

Ornitológovia zdôrazňujú, že kŕmidlo by sa malo pravidelne čistiť, aby sa predišlo šíreniu chorôb medzi vtákmi. Ideálne by sa mal trus, plesnivé zvyšky a zvlhnuté krmivo odstraňovať každý deň a raz týždenne by sa kŕmidlo malo dezinfikovať pomocou kefy s horúcou vodou alebo prípravku na báze chlóru.

Čistenie je nevyhnutné, pretože na kŕmidle môže dochádzať k prenášaniu vtáčích ochorení, ako je trichomoniáza, ktorá napáda pinkovité vtáky, najmä zelienky obyčajné.

Nebezpečenstvo spočíva v tom, že vtáky sa na kŕmidle koncentrujú na jednom mieste, čo zvyšuje riziko nákazy, na rozdiel od voľnej prírody, kde je takéto riziko nižšie.

Dôležitá je aj bezpečnosť kŕmidla. Malo by byť stabilné a nedostupné pre iné zvieratá, ako napríklad mačky. Farba kŕmidla nie je rozhodujúca, môže byť farebné alebo splývať s prostredím. Najvhodnejším umiestnením kŕmidla v záhrade je samostatne stojaca hladká tyč, zhruba 1,5 metra vysoká, aby k nemu mačky nemali prístup.

Ak je kŕmidlo zavesené na strome, je dôležité ho umiestniť tak, aby sa k nemu mačky nemohli dostať, napríklad na koncový tenký konár mimo dosahu z okolia.

Ornitológovia tiež odporúčajú umiestniť kŕmidlá v mestských parkoch a sídliskách, kde sú pod dohľadom, alebo na balkónoch a terasách, kde vtáky majú väčšie bezpečie.

Dodržiavaním týchto odporúčaní môžeme zabezpečiť, aby prikrmovanie vtákov bolo nielen účinné, ale aj bezpečné a hygienické, čím prispejeme k ich ochrane a zdraviu.


Zdroj textu: BirdLife Slovensko, Foto: freepik.com

twiterfacebooklinkedinwhatsapp


Autor: Viktória Gromová

Študentka Dubnického inštitútu, odbor učiteľstvo praktickej prípravy v ekonomických predmetoch. pre redakciu Netky píšem domácu politiku a domáce dianie. O politiku sa zaujimam od 17 rokov a aktívne sa jej venujem od 19. Rada čítam ekonomické knihy. Zaujimam sa aj o celosvetové dianie.

Netky
Silvester príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies