Obchodné vzťahy medzi Čínou a EÚ: Hľadanie rovnováhy v časoch neistoty

NETKY.SK • 31 December 2024, 19:18 • 2 min
Obchodné vzťahy medzi Čínou a EÚ: Hľadanie rovnováhy v časoch neistoty

Väčšina roku 2024 sa viedla spormi o elektrické vozidlá (EV). Práve to negatívne poznamenalo hospodárske a obchodné väzby medzi Čínou a Európskou úniou (EÚ). Čína a Európa sa však aj napriek tomu snažia nájsť rovnováhu.

slovakia

left justify in out

NEISTÁ SPOLUPRÁCA

Napriek tomu, že sa to začalo ako vyšetrovanie zo strany EÚ, koncom roka 2023 to všetko vyústilo do celoročného konfliktu s dodatočnými clami, ktoré EÚ uvalila na elektrické vozidlá vyrobené v Číne. Vzhľadom na stále prebiehajúce rokovania je však jasné, že ani jedna strana nie je pripravená vzdať sa hľadania cesty vpred.

Čínski výrobcovia áut kedysi považovali Európu za otvorený a perspektívny trh. „Netrhové“ opatrenia EÚ však narúšajú ich dôveru. Správa, ktorú zverejnila Čínska obchodná komora pri EÚ (CCCEU) v spolupráci s globálnou poradenskou spoločnosťou Roland Berger, vykresľuje triezvy obraz napätých väzieb a rastúceho znepokojenia medzi čínskymi podnikmi.

Obrazok
Zdroj: Sang Hyun Cho

Správa založená na štvormesačnom prieskume a hĺbkových rozhovoroch s približne 200 čínskymi podnikmi v EÚ zdôrazňuje, že neistota z ich strany narastá. Čínske podniky vyjadrili obavy z rastúcej politizácie komerčných sektorov a naliehali na EÚ, aby vytvorila spravodlivé, transparentné a predvídateľné trhové prostredie pre zahraničné podniky.

Medzitým bruselský ekonomický think-tank Bruegel v inej správe uviedol, že clá EÚ na čínske batériové elektrické vozidlá sú chybou, ktorá spôsobí viac škody ako úžitku. Tieto obchodné spory medzi EÚ a Čínou môžu mať celkový negatívny vplyv na krajinu. Okrem sektora elektrických vozidiel čelia rôznym výzvam v EÚ aj iné priemyselné odvetvia ako napríklad výroba batérií, solárne panely, veterné turbíny a vodíková technológia.

Obrazok
Zdroj: Mohamed Hassan

Chorvátsky analytik Mladen Plese v rozhovore pre agentúru Xinhua uviedol: „Vysoké clá na čínske elektromobily nie sú pre budúce európske hospodárstvo prospešné. V záujme každého v Európe je spolupracovať s Čínou."

Denis Depoux, globálny výkonný riaditeľ spoločnosti Roland Berger, sa k tejto situácii vyjadril: „Ekonomické vzťahy medzi Čínou a Európou skutočne čelia novým výzvam. Komplexné postavenie Číny v EÚ núti podniky, aby sa pohybovali v nepredvídateľnej a krehkej rovnováhe.“

Obrazok
Zdroj: aymane jdidi

HOSPODÁRSKA ODOLNOSŤ

Aj napriek tomu však Čína ďalej prehlbuje obchodovanie s EÚ, čím ukazuje svoju vytrvalosť a odolnosť.

Zahraničný obchod Číny s EÚ dosiahol v prvých troch štvrťrokoch roku 2024 hodnotu 4,18 bilióna jüanov (554,99 miliardy eur), čo je medziročný nárast o 0,9 percenta. Podľa údajov CCCEU od roku 2024 priemerný denný objem bilaterálneho obchodu prekročil 2 miliardy eur.

Nákladná vlaková doprava medzi Čínou a Európou je znakom čínskej odolnosti. Sieť nákladných vlakov v súčasnosti zasahuje do 224 miest v 25 európskych krajinách. Navyše, do 15. novembra prekročil kumulovaný počet jázd nákladných vlakov medzi Čínou a Európou 100 000 od ich založenia pred 13 rokmi, čo podčiarkuje trvalú silu tohto ekonomického prepojenia.

Obrazok
Zdroj: Joshua Choate

Liu Jiandong, predseda CCCEU, sa k tejto problematike vyjadril nasledovne: „Napriek narušeniam geopolitickej dynamiky a ekonomickým výkyvom, bilaterálne vzťahy medzi Čínou a EÚ a hospodárska a obchodná spolupráca naďalej preukazujú pozoruhodnú odolnosť, obrovský potenciál a živú vitalitu v turbulentných časoch." Podľa údajov CCCEU v celej Európe pôsobí viac ako 2 800 čínskych podnikov, ktoré zamestnávajú viac ako 270 000 miestnych pracovníkov.

Čínsky gigant na výrobu batérií CATL a firma na výrobu energie z obnoviteľných zdrojov Envision Energy založili továrne v európskych krajinách ako Nemecko, Maďarsko a Francúzsko, čím posilnili miestnu infraštruktúru čistej energie.

Obrazok
Zdroj: LEANDRO AGUILAR

Podľa prieskumu, ktorý zverejnila Nemecká obchodná komora v Číne, veľká väčšina nemeckých spoločností plánuje zachovať svoje prevádzky v Číne, pričom mnohé z nich majú v úmysle zvýšiť investície v priebehu nasledujúcich dvoch rokov. Správa Business Confidence Survey za rok 2024/25, ktorá sa uskutočnila medzi 3. septembrom a 8. októbrom a ktorej účastníkmi bolo 546 členských spoločností, odhalila, že 92 percent nemeckých firiem má v úmysle pokračovať vo svojej činnosti v krajine. Napriek problémom na trhu len 0,4 percenta zvažuje odchod.

Clas Neumann, predseda predstavenstva Nemeckej obchodnej komory vo východnej Číne, povedal: "Nemecké spoločnosti riešia súčasné výzvy na trhu, pričom sa snažia zmierniť riziká a zároveň využiť príležitosti, ktoré sa ponúkajú."

Obrazok
Zdroj: Malachi Witt

ROZŠÍRENÁ SPOLUPRÁCA

Vzťahy medzi Čínou a EÚ sú strategicky významné, pričom majú široké perspektívy rozvoja. Čína je najväčšou rozvojovou ekonomikou na svete a EÚ je najväčšou úniou rozvinutých krajín. Spolupráca medzi Čínou a Európskou úniou dlhodobo pôsobila ako stabilizujúci prvok v neustále sa meniacom globálnom prostredí, pričom prinášala do medzinárodného systému významnú mieru istoty.

Obrazok
Zdroj: Daniel Reche

Obe strany majú tiež hlboko integrované priemyselné a dodávateľské reťazce. Ako povedal vedúci čínskej misie pri EÚ Cai Run na fóre EÚ-Čína, ktoré sa konalo minulý mesiac v Bruseli: „EÚ a Čína by sa mali postaviť skôr ako partneri než ako rivali. Mali by posilniť pragmatickú spoluprácu namiesto toho, aby sa usilovali o „oddeľovanie“, a mali by spolupracovať na tom, aby svetu priniesli väčšiu stabilitu a istotu, a nie pridávanie zložitosti."

Napriek výzvam prináša blížiaci sa rok 2025 dôvody na optimizmus. Oslavy 50. výročia diplomatických vzťahov medzi Čínou a Európskou úniou predstavujú významný míľnik, ktorý spája minulosť s budúcnosťou a ponúka príležitosť na prehĺbenie obojstranne prospešnej spolupráce.


Zdroj: Xinhua, Foto: Pixabay

twiterfacebooklinkedinwhatsapp


Autor: Katarína Sládečková



Netky
Silvester príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies