BRATISLAVA - Sklo a plasty sú neodmysliteľnou súčasťou nášho každodenného života. Zamysleli sme sa ale niekedy nad tým, aký dopad na životné prostredie má samotná výroba, alebo rozklad takéhoto materiálu v prírode?
Už so samotnou výrobou je problém, pretože pri nej dochádza k znečisťovaniu životného prostredia od ovzdušia, cez vodné toky či pôdu. S voľne pohodeným plastom a sklom si príroda nevie len tak poradiť. Ľudia, ktorí to robia ani netušia, alebo ani nechcú vedieť, ako dlho trvá rozloženie takéhoto materiálu v prírode.
Na porovnanie si môžeme dať príklad jablka, igelitovej (plastovej) tašky a sklenenej fľaše, ktoré by sme nechali voľne pohodené v prírode na tom istom mieste. Jablku by trvalo 2 mesiace kým by sa úplne rozložilo, taške okolo 10 až 20 rokov a čo je najšokujúcejšie, sklenená fľaša by sa len rozpadla, ale úlomky skla by sa nikdy nerozložili.
Dopad na životné prostredie majú však aj tzv. výrobky na jedno použitie, z ktorých drvivá väčšina ani nie je potrebná.
Ivan Maleš, konzultant z Inštitútu cirkulárnej ekonomiky sa vyjadril, "že výrobky na jedno použitie treba eliminovať a vyrábať tie, čo sa dajú použiť opakovane. Cieľom totiž nie je recyklovať viac odpadu, ale predchádzať jeho vzniku."
Tu sa ale dostávame k neriešiteľnému problému. Buď sa ľudstvo ako také uskromní, a prestane používať výrobky na jedno použitie, alebo nás to postupom času privedie k záhube. Všetko je to v našich rukách.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies