KALIFORNIA - Vývojári vytvorili robota, ktorý pomôže zvýšiť efektivitu poľnohospodárstva. Táto technológia je navrhnutá tak, aby pomohla ľudstvu produkovať viac potravín.
Najnovšia technológia
Divízia prelomových projektov holdingovej spoločnosti Alphabet, ktorá vlastní Google, predstavila model elektrického bezpilotného "chrobáka", ktorý jazdí po poliach a monitoruje stav rastlín.
Spracovaním veľkých údajov zhromaždených s presnosťou až do jednotlivých bobúľ a strukov robot pomôže zaviesť nové plodiny, ktoré sú odolné voči účinkom globálneho otepľovania a zníži potrebu pesticídov, zavlažovania a hnojív pri zachovaní úrodnosti.
Trolejové zariadenie, ktoré sa pohybuje medzi riadkami, pomocou GPS určuje súradnice rastliny a potom zhromažďuje údaje vrátane výšky rastlín, veľkosti plodov a listov ako aj poveternostných a pôdnych podmienok. Týmto spôsobom môžu poľnohospodári rýchlo identifikovať problémy s plodinami a robiť presné predpovede úrody.
Prototypové roboty sa už používajú na štúdium rastu a úrody sóje v state Illinois ako na jahodových poliach v Kalifornií.
Projekt Mineral
Tieto stroje sú kľúčovou súčasťou projektu Mineral. Vedúci projektu Elliott Grant uviedol, že hlavnou myšlienkou projektu je udržateľná a rozsiahla výroba potravín pomocou umelej inteligencie, robotiky, senzorov a ďalších technických prostriedkov.
V dôsledku globálnych klimatických zmien sa tradičná poľnohospodárska výroba stáva ťažkou. V posledných rokoch výskumné skupiny aktívne hľadali špičkové technologické riešenia pre rozvoj poľnohospodárstva a agropriemyslu.
"Aby bolo možné uživiť svetovú populáciu, musí poľnohospodárstvo v priebehu nasledujúcich 50 rokov produkovať viac potravín ako v predošlých desaťtisíc rokoch," tvrdia účastníci projektu Mineral.
Tím bude spolupracovať s chovateľmi, farmármi a ďalšími odborníkmi na hľadaní praktických riešení poľnohospodárskych problémov. V súčasnosti sú do projektu zapojení producenti z Južnej Afriky, Argentíny, Kanady a USA. Spolupráca sa plánuje rozšíriť do celého sveta.
Súvisiaci článok: Zmenami v poľnohospodárstve chcú zlepšiť stav biodiverzity
Čo ničí poľnohospodárstvo viac ako koronavírus?
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies