Armáda USA oficiálne ukončila vojnu v Iraku

NETKY.SK • 16 December 2011, 11:13 • 2 min
Armáda USA oficiálne ukončila vojnu v Iraku

Armáda USA oficiálne ukončila vojnu v Iraku

slovakia

left justify in out

img

Armáda Spojených štátov dnes oficiálne ukončila vojnu v Iraku, keď na slávnosti na medzinárodnom letisku v Bagdade stiahla a zbalila vojenskú vlajku.

Obradom za účasti amerického ministra obrany Leona Panettu sa takmer po deviatich rokov skončila invázia, ktorá zvrhla irackého vodcu a diktátora Saddáma Husajna.

Posledných 4000 amerických vojakov sa stiahne z krajiny do konca tohto roka a Irak bude musieť zápasiť sám s oslabeným, ale stále nepoddajným povstaním, sektárskym napätím a s politickou neistotou, napísala agentúra Reuters.

"Po množstve preliatej krvi Iračanov a Američanov je misia, aby si Irak sám vládol a staral sa o svoju bezpečnosť, splnená," vyhlásil na slávnostnom obrade Panetta.

Americkí vojaci stiahli a zrolovali vlajku amerických síl v Iraku a vložili ju do obalu vo farbách vojenského maskovania.

Vojna, ktorá sa začala raketovým ostreľovaním Bagdadu s názvom "Šok a hrôza", pripravila o život takmer 4500 amerických vojakov a desaťtisíce Iračanov. Vojna neskôr zoslabla a zmenila sa na krvavý sektársky boj medzi dlho potlačovanou väčšinou šiitov a dovtedy vládnucimi sunnitmi - ich utláčateľmi.

Saddám Husajn je mŕtvy, nepokojná politika naplno žije a násilie zoslablo. Irak však stále zápasí s povstaním, krehkosťou pluralitnej vlády a ekonomikou závislou od ropy, ktorá však trpí nedostatkom elektriny a korupciou.

V meste Fallúdža, ktoré bolo jadrom povstania al-Káidy a dejiskom niektorých najhorších bojov počas vojny, tisíce obyvateľov už v stredu oslavovali stiahnutie amerických vojakov. Niektorí podpaľovali americké vlajky a mávali fotografiami zabitých príbuzných.

Susedia Iraku budú pozorne sledovať, ako dokáže Bagdad riešiť problémy bez svojho štítu - amerických vojakov. Hrozí totiž, že sektársku a etnickú rovnováhu v regióne rozbije kríza v susednej Sýrii.

Americký prezident Barack Obama dal predvolebný sľub, že privedie vojakov domov. Irackému premiérovi Núrímu al-Málikímu povedal, že Washington zostane verným partnerom Iraku aj po odchode posledných amerických vojakov cez kuvajtskú hranicu.

Šiitské vedenie Iraku predstavuje stiahnutie ako nový začiatok pre suverenitu krajiny, ale mnohí Iračania majú pochybnosti o smerovaní štátu, keď už americkí vojaci definitívne odídu.

Niektorí sa obávajú sektárskych bojov alebo návratu al-Káidy, ktorá môže rozosievať teror v mestách.

Iracké bezpečnostné sily sú vo všeobecnosti vnímané ako schopné poradiť si so zostávajúcim povstaním sunnitských islamistov i so súperiacimi šiitskými militantmi, ktorých podľa názoru USA podporuje Irán.

Zdroj: TASR



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Silvester príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies