Európska únia vyhlásila, že plánuje znížiť riziká vo vzťahoch s Čínou, no očakáva, že prípadné víťazstvo Donalda Trumpa by mohlo tento postoj výrazne sprísniť. Trumpovo možné víťazstvo v novembrových voľbách by mohlo priniesť nové clá, obchodné napätie a tlak na oddelenie od Pekingu, čím by sa zvýšila neistota v európsko-amerických vzťahoch. Analytici predpovedajú, že Trumpov prístup by bol menej predvídateľný ako prístup jeho súperky Kamaly Harrisovej.
EÚ uviedla, že chce znížiť riziko vo vzťahoch s Pekingom, ale môže blok čeliť väčšiemu tlaku na sprísnenie svojho postoja, ak budúci týždeň zvíťazí republikánsky kandidát Donald Trump?
Najnovšie prieskumy verejnej mienky ukazujú, že republikánsky kandidát Donald Trump a jeho demokratická súperka Kamala Harrisová sú v súboji o post prezidenta USA, ktorý sa uskutoční 5. novembra, nerozhodní a Európa sa pripravuje na všetky možné scenáre a dôsledky.
O výsledku volieb rozhodne sedem rozhodujúcich štátov - Arizona, Georgia, Michigan, Nevada, Severná Karolína, Pensylvánia a Wisconsin, pričom podľa odhadov môže mať Trump mierny náskok pred Harrisovou.
Levent Aydin, profesor ekonómie na Ankarskej univerzite sociálnych vied, pre agentúru Anadolu povedal, že výsledok volieb môže ovplyvniť nielen domácu hospodársku politiku USA, ale aj obchodné vzťahy a hospodárske systémy na celom svete.
Aydin poznamenal, že Trump počas svojho predchádzajúceho funkčného obdobia zastával prístup "Amerika na prvom mieste" a obchodná vojna, ktorú rozpútal proti Číne, viedla k narušeniu dodávateľského reťazca na celom svete a k zhoršeniu obchodných vzťahov USA so spojencami.
Podľa výskumníkov a politických analytikov, ktorých oslovil portál Euronews, bude Trumpovo víťazstvo pravdepodobne znamenať menej predvídateľnosti, menej spolupráce s globálnymi spojencami, ako je EÚ, a viac obchodného napätia s Čínou.
Európa by mala očakávať ďalšie clá, sankcie a tlak na oddelenie [prerušenie vzťahov] s Čínou, uviedol v rozhovore pre Euronews Ceren Ergenc, výskumný pracovník Centra pre európske politické štúdie, ale hlavný rozdiel by mohol byť v tom, ako budú obaja kandidáti na prezidenta uplatňovať opatrenia.
"Harrisovej administratíva bude postupovať viac inštitucionalizovaným spôsobom, zatiaľ čo Trumpova administratíva bude postupovať viac individuálnym spôsobom," povedal Ergenc.
Bývalý prezident Trump už pohrozil zavedením ciel na európsky dovoz, spochybnil záväzky voči NATO v prípade napadnutia Ruska a dokonca pohrozil, že zníži financovanie vojnou zmietanej Ukrajiny zo strany USA.
Trumpov postoj k Číne je však menej predvídateľný vzhľadom na jeho zmiešané výroky o Taiwane, pekinskom vedení a obchodnej a priemyselnej politike.
Koncom leta sa republikánsky kandidát v rozhovore pre Fox News vyjadril k svojmu vzťahu s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom a povedal, že "niet väčšieho kritika Číny, ako som ja". "Ale rešpektoval som Čínu, rešpektoval som prezidenta Si a mal som s nimi skvelý vzťah," dodal Trump, ktorý si predstavuje dobré vzťahy s touto krajinou aj v budúcnosti.
Na druhej strane viceprezidentka Harrisová v predchádzajúcich vyhláseniach potvrdil podporu USA Taiwanu a otvorenejšie sa vyjadrila o dodržiavaní ľudských práv v Číne. S Harrisovou "budeme svedkami pokračovania toho, čo sa stalo s Bidenom, čo znamená väčšiu koordináciu, väčšiu výmenu informácií a väčšie zosúladenie politík, čo je pozitívne aj negatívne," uviedla Francesca Ghirettiová, riaditeľka výskumu v RAND Europe, a tvrdí, že Harrisová bude známym a blízkym spojencom, ktorý sa však niekedy snaží zosúladiť s Európou.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies