Bezpečnosť leteckých spoločností: Piloti varujú pred rizikami lietania nad Blízkym východom +VIDEO

NETKY.SK • 11 December 2024, 16:59 • 3 min
Bezpečnosť leteckých spoločností: Piloti varujú pred rizikami lietania nad Blízkym východom +VIDEO

Napätie na Blízkom východe, raketové útoky a eskalácia konfliktov spôsobujú rastúce obavy medzi európskymi pilotmi a posádkami. Letecké spoločnosti čelí tlaku, aby zabezpečili bezpečnosť letov, ale nie všetci zamestnanci majú právo odmietnuť nebezpečné trasy. Cestujúci sa obávajú, že nízkonákladové lety stále prelietajú rizikové oblasti.

slovakia

left justify in out

Koncom septembra pocítil skúsený pilot nízkonákladovej spoločnosti Wizz Air obavy, keď sa dozvedel, že jeho lietadlo má letieť v noci nad Irakom, práve v čase rastúceho napätia medzi Iránom a Izraelom. Len týždeň predtým bola táto trasa označená za nebezpečnú.

Pilot rozhodnutie spochybnil, no tím letovej prevádzky spoločnosti Wizz Air ho uistil, že trasa je bezpečná. „Nebol som s tým veľmi spokojný,“ priznal pilot pre agentúru Reuters pod podmienkou anonymity. Jeho obavy sa potvrdili o niekoľko dní neskôr, keď Irak uzavrel vzdušný priestor kvôli iránskym raketovým útokom na Izrael 1. októbra.

Wizz Air tvrdí, že pred obnovením letov nad Irakom vykonala podrobné posúdenie rizík. Agentúra Reuters však hovorila s viacerými pilotmi, členmi posádok a odborníkmi na bezpečnosť, ktorí upozorňujú na riziká lietania nad Blízkym východom, kde napätie eskaluje po útoku Hamasu na Izrael v októbri 2023.

Blízky východ je kľúčovým leteckým koridorom spájajúcim Európu s Áziou. Denne ho preletí približne 1 400 letov. Pretrvávajúce napätie a raketové útoky oživujú spomienky na tragédie letov MH17 a PS752, ktoré boli zostrelené v konfliktných zónach. Náhodné zostrelenie a núdzové pristátia patria medzi hlavné obavy posádok.

Odborové organizácie pilotov a posádok vyzvali európske letecké spoločnosti na väčšiu transparentnosť a právo odmietnuť nebezpečné trasy. „Nikto by nemal byť nútený pracovať v takomto prostredí,“ píše sa v liste rumunskej odborovej organizácie FPU Romania adresovanom Európskej komisii.

Od vypuknutia vojny v Gaze síce nedošlo k nehodám komerčných letov, no riziko zostáva. Niektoré spoločnosti, ako Lufthansa a KLM, umožňujú posádkam odmietnuť nebezpečné trasy. Iné, vrátane Wizz Air a Ryanair, takúto možnosť neposkytujú.

Agentúra EASA vydáva odporúčania na bezpečné lietanie nad konfliktnými zónami, no tie nie sú záväzné. Každá letecká spoločnosť sa rozhoduje na základe rôznych zdrojov, čo vedie k odlišným politikám. Cestujúci tiež volajú po väčšej informovanosti. „Ak cestujúci odmietnu lety nad konfliktnými zónami, letecké spoločnosti budú musieť konať,“ uviedol Paul Hudson z americkej organizácie Flyers Rights.

Preplnené vzdušné koridory a vyššie náklady na alternatívne trasy cez strednú Áziu alebo Saudskú Arábiu stavajú letecké spoločnosti pred ťažké rozhodnutia. Lety cez Blízky východ zostávajú lacnejšie, no bezpečnostné riziká sa stále zvyšujú.


Zdroj textu: euronews, reuters, euractiv, Foto: Freepik/Istock/Michal Krakowiak

twiterfacebooklinkedinwhatsapp


Autor: Ján Sikoriak

Redaktor spravodajského portálu Netky.sk Venujem sa športovému spravodajstvu, domácim a zahraničným správam, prekladaniu článkov z anglického a Španielskeho jazyka. Vyštudoval som ekonómiu a management. K mojím záľubám patrí cestovanie, čítanie a šport.

Netky
Silvester príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies