BRATISLAVA - V celkovom poradí sa Slovenská republika umiestnila na 35. mieste zo 168 tímov.
Zástupcov slovenských paralympionikov, ktorí na 17. paralympijských hrách v Paríži vybojovali tri zlaté a dve strieborné medaily, dnes prijal minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Juraj Blanár. Rešpekt a úctu si podľa neho zaslúži každý člen paralympijskej výpravy – od športovcov až po realizačný tím.
"Som hrdý na výsledky, ktoré ste dosiahli a ktoré hovoria sami za seba. Blahoželám všetkým, ktorí sa paralympiády zúčastnili spolu s podporným tímom. Bojovali ste, dali zo seba to najsilnejšie a o tom je šport. Ešte raz veľká gratulácia a ďakujem za reprezentáciu našej vlasti, Slovenskej republiky," povedal na stretnutí minister Blanár, ktorý podporil športovcov na tohtoročnej paralympiáde aj osobne priamo v Paríži, kde minulý týždeň navštívil viaceré športoviská.
Šéf slovenskej diplomacie zároveň upozornil na odkaz olympijských a paralympijských hier: "Zmysel je nielen v spájaní sa v športe, ale tiež v symbolike, ktorá začala ešte v Grécku, kedy olympijské hry šírili výzvu, aby sa počas ich konania nebojovalo, aby prestali rinčať zbrane a aby nastal mier. Bohužiaľ, ako keby sa táto hodnota olympijských hier vytratila."
Ako ďalej uviedol, história počiatkov paralympiády siaha do roku 1948, kedy po druhej svetovej vojne začali súťažiť vojnoví veteráni na vozíčkoch.
"Dnes je symbolika paralympiády, ktorých sú naši športovci súčasťou, o to silnejšia. Ďakujem, že túto myšlienku spoločne nesiete a hovoríte o nej," dodal minister zahraničných vecí a európskych záležitostí.
Rezort diplomacie pomohol slovenským paralympionikom rovnako tým, že im poskytol priestory na veľvyslanectve SR v Paríži, vyčlenil špeciálneho olympijského atašé či zabezpečil mnoho ďalších podporných úloh. Príspevok ministerstva vyzdvihol tiež predseda Slovenského paralympijského výboru Ján Riapoš.
"Rád by som sa poďakoval pánovi ministrovi, s ktorým som sa stretol tesne po jeho nástupe do funkcie a poprosil som ho, aby sme spoločne urobili maximum pre paralympiádu. Rezort diplomacie prispel nie malou mierou k tak úspešnému priebehu našej reprezentácie. Aj takouto formou naši športovci vnímajú, že nereprezentujú len seba, svoj región, príbuzných a blízkych, Slovenský paralympijský výbor, ale v prvom rade reprezentujú Slovensko, a to je dôležité," zdôraznil Riapoš s poďakovaním slovenskému veľvyslanectvu v Paríži za spoluprácu a zabezpečenie výborného zázemia.
Slovensko reprezentovalo na paralympiáde v Paríži 26 športovcov. Slovenskí reprezentanti získali tri zlaté medaily: Veronika Vadovičová v parastreľbe, Ján Riapoš a Peter Lovaš vo štvorhre parastolného tenisu a Jozef Metelka v paracyklistike.
Dva strieborné úspechy pripísali športoví parastrelci Veronika Vadovičová a Radoslav Malenovský. V celkovom poradí sa Slovenská republika umiestnila na 35. mieste zo 168 tímov. V streleckom hodnotení sa Slovensko stalo štvrtou najúspešnejšou krajinou.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies