BRATISLAVA - Minister zahraničných vecí Juraj Blanár sa stretol s novým generálnym tajomníkom Stredoeurópskej iniciatívy Francom Dal Masom, aby potvrdil záväzok Slovenska v posilňovaní regionálnej spolupráce. Hlavnou témou rokovania bolo rozširovanie Európskej únie, pričom obaja partneri zdôraznili, že integračný proces musí prebiehať na základe rovnakých podmienok pre všetky kandidátske krajiny.
Stredoeurópska iniciatíva ako kľúčový hráč v rozširovaní EÚ
Minister Juraj Blanár na stretnutí vyzdvihol význam Stredoeurópskej iniciatívy (SEI), ktorá už viac ako 35 rokov pomáha kandidátskym krajinám v procese integrácie do Európskej únie. Slovensko podľa neho podporuje dokončenie európskej integrácie, pričom sa sústreďuje nielen na západný Balkán, ale aj na Ukrajinu a Moldavsko.
Blanár zdôraznil, že vstup do EÚ musí byť založený na rovnakých podmienkach pre všetky krajiny.
„Stredoeurópska iniciatíva zohrávala počas viac ako 35-ročnej existencie dôležitú úlohu v integračnom procese a pomáhala kandidátskym štátom na ich ceste do Európskej únie. Z pozície Slovenska je dôležité, aby bola európska integrácia dokončená tak v prípade západobalkánskych štátov, ako aj vo vzťahu k Ukrajine či Moldavsku, a to principiálne na základe splnenia rovnakých podmienok pre vstup do Únie. V tomto procese by nemali existovať žiadne skratky ani dvojaký prístup, na čom sme sa zhodli aj s novým generálnym tajomníkom,“ uviedol minister.
Obaja partneri sa zhodli, že Srbsko, ako aktuálny predseda SEI, môže zohrať významnú úlohu v podpore rozširovania EÚ.
Slovensko presadzuje, aby Európska komisia bola v prístupových rokovaniach ambicióznejšia.
„Presadzujeme, aby Európska komisia zaujala ambicióznejší postup v prístupových rokovaniach, aby sme zabránili tomu, že obyvatelia západného Balkánu, ktorí čakajú už viac ako 20 rokov, prestanú dôverovať v budúcnosť ich štátov v EÚ,“ doplnil Blanár.
Podpora Ukrajiny a riešenie dopadov vojny
Generálny tajomník Franco Dal Mas informoval slovenského ministra o projektoch realizovaných cez Kooperačný a Spoločný fond SEI, ktoré sa zameriavajú na sociálny a ekonomický rozvoj regiónu.
Medzi prioritné projekty patrí aj pomoc Ukrajine a zmiernenie dopadov vojny na členské štáty SEI.
Obaja lídri sa zhodli, že je nevyhnutné hľadať diplomatické riešenia a podporovať mierové rokovania, aby sa minimalizovali následky konfliktu.
Slovensko prevezme predsedníctvo v SEI v roku 2028
Stredoeurópska iniciatíva (SEI) vznikla v roku 1989 a je najstarším regionálnym zoskupením v Európe. Slovensko je jej členom od roku 1993 a jeho rotujúce predsedníctvo je naplánované na rok 2028.
Organizácia, ktorá momentálne združuje 17 členských krajín vrátane Slovenska, Srbska, Talianska, Ukrajiny či Poľska, sa po vstupe krajín strednej Európy do EÚ v roku 2004 zamerala najmä na podporu západného Balkánu a krajín Východného partnerstva.
Členské krajiny SEI:
- Albánsko, Bielorusko, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Česko, Čierna Hora, Chorvátsko, Maďarsko, Moldavsko, Poľsko, Rumunsko, Severné Macedónsko, Slovensko, Slovinsko, Srbsko, Taliansko a Ukrajina.
Hlavným cieľom iniciatívy je politická, ekonomická a kultúrna spolupráca medzi členmi, pričom Slovensko zostáva aktívnym hráčom v diskusiách o budúcnosti Európskej únie.
Slovensko posilňuje svoju pozíciu v Európe
Kľúčové výstupy zo stretnutia:
Slovensko podporuje rozširovanie EÚ – západný Balkán, Ukrajina a Moldavsko musia dostať jasný plán integrácie.
Integrácia musí byť spravodlivá – rovnaké podmienky pre všetky krajiny, žiadne skratky či dvojaké štandardy.
Srbsko ako líder SEI môže pomôcť posunúť prístupový proces vpred.
Slovensko sa pripravuje na predsedníctvo SEI v roku 2028.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies