SEATTLE - Zamestnanci továrne Boeingu na západnom pobreží USA ukončili sedemtýždňový štrajk prijatím novej zmluvy, ktorá im zabezpečuje 38% zvýšenie platov počas nasledujúcich štyroch rokov. Odborová organizácia vyjadrila spokojnosť s dohodou, ktorá zmierňuje tlak na nového generálneho riaditeľa a umožňuje návrat k výrobným procesom. Ukončenie štrajku prichádza v čase, keď Boeing čelí finančným problémom a snaží sa obnoviť dodávky lietadiel pre svojich zákazníkov.
Zamestnanci továrne Boeingu na západnom pobreží USA prijali novú ponuku zmluvy, čím ukončili sedemtýždňový ostrý štrajk, ktorý zastavil výrobu väčšiny lietadiel a prehĺbil finančnú krízu v problémovom výrobcovi lietadiel.
Odborová organizácia uviedla, že členovia hlasovali za novú zmluvu, ktorá zahŕňa 38% zvýšenie platov počas štyroch rokov, čím sa zmiernil tlak na nového generálneho riaditeľa Kellyho Ortberga po tom, čo boli v posledných týždňoch zamietnuté dve predchádzajúce ponuky.
"Je to víťazstvo. Môžeme mať hlavu vztýčenú," povedal členom odborov po oznámení výsledkov hlavný vyjednávač Jon Holden. "Teraz je našou úlohou vrátiť sa do práce," dodal.
Ukončenie prvého štrajku najväčšieho odborového zväzu v Boeingu za posledných 16 rokov je vítanou úľavou pre spoločnosť, ktorá sa zmieta od jedného neúspechu k druhému, odkedy sa v januári vo vzduchu odtrhol panel dverí takmer nového lietadla 737 Max. Predtým sa Boeing snažil zvýšiť výrobu po rokoch krízy po dvoch smrteľných haváriách a pandémii koronavírusu.
Akcie spoločnosti Boeing v predburzovom obchodovaní vzrástli o 1,9 %.
V posolstve zamestnancom spoločnosti Boeing Ortberg vyjadril potešenie, že odbory ratifikovali dohodu. "Hoci posledných niekoľko mesiacov bolo pre nás všetkých ťažkých, všetci sme súčasťou jedného tímu," povedal. "Posunieme sa vpred len vtedy, ak budeme počúvať a spolupracovať. Čaká nás ešte veľa práce, aby sme sa vrátili k dokonalosti, vďaka ktorej sa Boeing stal ikonickou spoločnosťou."
Približne 33 000 strojníkov, ktorí pracujú na najpredávanejšom lietadle 737 MAX, ako aj na širokotrupých lietadlách 767 a 777, štrajkuje od 13. septembra a požaduje zvýšenie miezd o 40 % a obnovenie dôchodkového systému s definovanými dávkami, o ktorý prišli pred desiatimi rokmi v prospech dôchodkového plánu 401(k).
Štrajk v sektore výroby dopravných prostriedkov v USA prispel k výraznému poklesu zamestnanosti, pričom došlo k strate 44 000 pracovných miest, čo naznačuje rozšírenie jeho dopadov v dodávateľskom reťazci. Prezident Joe Biden, ktorý sa ako prvý americký prezident pripojil k štrajkujúcim odborárom, po sprostredkovaní Bieleho domu zablahoželal spoločnosti a odborom k dosiahnutiu dohody.
Po skončení štrajku sa uľaví aj zákazníkom Boeing, ako napríklad Ryanair, ktorý znížil prognózy rastu počtu cestujúcich kvôli oneskoreným dodávkam lietadiel. Hoci zamestnanci dostali zvýšenie platov, pôvodný dôchodkový plán nebude obnovený, no ich príspevky do 401(k) plánov sa zvýšia. Boeing tiež sľúbil, že ďalšie lietadlá budú vyrábané v oblasti Seattle. Celkovo sa očakáva, že proces návratu k plnej výrobe potrvá niekoľko týždňov, pričom spoločnosť čelí riziku v oblasti svojich financií v dôsledku narušenia výroby.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies