WASHINGTON – V Spojených štátoch si v utorok Američania zvolia hlavu štátu. Pritom sa nerozhodne iba o tom, ktorý z dvoch najväčších favoritov Donald Trump alebo Joe Biden zvíťazí v prezidentských voľbách, rozhodne sa najmä o budúcom smerovaní krajiny. Politickí analytici sa domnievajú, že tohtoročné voľby dosiahnu rekordnú účasť za posledných 100 rokov.
Posledný deň predvolebnej kampane strávil demokratický kandidát Joe Biden vo svojej rodnej Pensylvánii. Jeho súper, republikánsky líder a súčasný prezident Donald Trump vyrazil rovno do štyroch štátov, kde sa ešte stihol stretnúť s voličmi a prihovoriť sa tým, ktorí nie sú zatiaľ úplne rozhodnutí. Trump pritom navštívil Severnú Karolínu, Pensylvániu, Wisconsin a Michigan, teda kľúčové štáty, ktoré mu môžu zaistiť víťazstvo.
Bitka o významné štáty
Biden sa v posledný deň pred voľbami zúčastní troch mítingov a ukončí svoje "ťaženie" v Pittsburghu, najväčšom meste v Pensylvánii, kde má mierny náskok nad Donaldom Trumpom.
Naznačujú to až dva prieskumy verejnej mienky. Podľa prieskumu Monmouth University vedie v tomto severovýchodnom štáte USA Joe Biden nad úradujúcim prezidentom o 7 percentuálnych bodov, ak by bola volebná účasť vysoká. Ak by bola však účasť na voľbách nízka, nezapočítalo by sa množstvo hlasov odoslaných poštou, čo by znížilo Bidenov náskok na 5%.
Podobné údaje naznačuje aj prieskum ABC/WP, podľa ktorého Trump stráca na Bidena zhodne 7 %. Na základe niekoľkých modelov má hlava štátu momentálne k dispozícii menej ciest k získaniu potrebných 270 hlasov voliteľov, pričom Pensylvánia je jednou z najpravdepodobnejších možností. To je jedným z hlavných dôvodov, prečo sa pozornosť obidvoch kandidátov sústreďuje práve na tento štát.
Prečítajte si viac: Američania volia ako o dušu. Účasť v prezidentských voľbách bude historicky najvyššia
Vystúpi aj Barack Obama
Trump v posledný deň navštívil Severnú Karolínu, odkiaľ sa presunie do Pensylvánie, kde sa hodlá posledný krát prihovoriť svojim sympatizantom v Bidenovom rodnom meste Scrantone. Následne sa presunie do Wisconsinu a Michiganu.
Okrem týchto dvoch kandidátov, vystúpi aj bývalý demokratický prezident Barack Obama, ktorý je podporovateľom Joea Bidena a pomohol mu viesť predvolebnú kampaň. Ten sa voličom plánuje prihovoriť v štáte Georgia a na Floride, teda v ďalších kľúčových štátoch, kde sa nachádza aj najviac nerozhodnutých voličov.
Súvisiaci článok: Donald Trump hovorí, že Boh je šéf
Kedy sa dozvieme výsledky?
V prípade, že by Donald Trump zvíťazil vo všetkých štátoch, kde sú šance oboch kandidátov vyrovnané, stále by nemusel zvíťaziť. Svojmu rivalovi totiž musí vyfúknuť jeden zo štátov, kde má navrch demokratický kandidát. Táto šanca sa mu pritom naskytá už v spomínanom štáte Pensylvánia.
Súčasná úradujúca hlava štátu v posledných dňoch viac krát avizovala, že hlasy by mohli byť zrátané ešte v priebehu utorka. Republikáni pritom už v niekoľkých štátoch podali niekoľko žalôb.
Nepozdávajú sa im totiž nastavené pravidlá pre hlasovanie prostredníctvom pošty, ktoré miestne úrady zaviedli v čase pandémie, aby uľahčili voličom odvoliť si na diaľku.
Najviac pritom kritizujú, že budú platiť aj tie volebné lístky, ktoré dorazia aj tri dni po oficiálnych voľbách a to aj napriek tomu, že boli zaslané 3. novembra, teda v deň oficiálnych prezidentských volieb.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies