Kolumbijská oblasť Catatumbo sa stala dejiskom brutálnych bojov medzi ozbrojenými povstaleckými skupinami, ktoré si tu snažia upevniť kontrolu. Podľa správy organizácie Human Rights Watch (HRW) dochádza v regióne k rozsiahlym porušeniam ľudských práv, vrátane popráv, násilného náboru detí a vyháňania obyvateľov z ich domovov.
Nárast násilia po krachu prímeria
Po ukončení prímeria medzi znepriatelenými skupinami na začiatku tohto roka v Catatumbo prudko vzrástlo násilie. Len v januári a februári bolo v oblasti zavraždených najmenej 78 ľudí. Organizácia HRW upozorňuje, že civilisti sú vystavení brutálnemu zaobchádzaniu zo strany rebelov, ktorí ich obviňujú zo spolupráce s konkurenčnými skupinami.
"Naše vyšetrovanie poukazuje na rozsiahle zneužívanie civilistov," uviedla Juanita Goebertus, riaditeľka HRW pre Ameriku. Podľa kolumbijského úradu ombudsmana bolo od 16. januára z oblasti vyhnaných viac ako 56 000 ľudí. Hlavným vinníkom tejto situácie je organizácia Nacional Liberation Army (ELN), ktorá sa snaží upevniť svoju moc v regióne, čo vedie k vyhroteným bojom s konkurenčnou skupinou FARC-EMC.
Brutálne popravy a detskí vojaci
Podľa HRW povstalci ELN vyhľadávali civilistov, ktorých podozrievali zo spolupráce s nepriateľskou skupinou, a vykonávali na nich popravy pred ich rodinami. Organizácia taktiež upozornila na znepokojivý trend násilného náboru detí do radov rebelov.
Iní obvinili skupinu FARC-EMC z prevádzkovania táborov nútených prác, v ktorých boli miestni obyvatelia obvinení zo spáchania trestných činov nútení kosiť cukrovú trstinu viac ako 12 hodín denne.
Komplikovaná situácia na hranici s Venezuelou
Podľa HRW má ELN podporu venezuelských bezpečnostných zložiek, čo im uľahčuje operácie na oboch stranách hranice. "Zdá sa, že ELN sa snaží získať kontrolu nad hranicou s Venezuelou čiastočne kvôli obchodovaniu s drogami," povedal Juan Pappier, zástupca riaditeľka HRW pre Ameriku.
Kolumbijská vláda 20. januára prerušila mierové rokovania s ELN po tom, ako sa objavili správy o ich útokoch na niekoľko dedín v Catatumbo. Prezident Gustavo Petro, ktorý bol v mladosti sám členom rebelantskej skupiny, obvinil vedenie ELN z toho, že sa z nich stali "chamtiví" obchodníci s drogami, ktorí opustili svoje revolučné ideály.
Kolumbijský konflikt nekončí
Hoci významná mierová dohoda z roku 2016 priniesla Kolumbii obdobie relatívneho pokoja, niektoré odľahlé oblasti, ako Catatumbo, sa naďalej zmietajú v násilí. V tomto regióne dochádza k eskalácii bojov medzi ELN, FARC-EMC a ďalšími menšími skupinami, ktoré sa snažia ovládnuť strategické územia bohaté na nelegálne zdroje.
HRW vyzýva kolumbijské úrady, aby posilnili vyšetrovanie zločinov v regióne a zabezpečili ochranu prokurátorov a sudcov, ktorí sa venujú týmto prípadom. Medzinárodné organizácie a ľudskoprávni aktivisti varujú, že ak sa situácia v Catatumbo nezlepší, tisícky civilistov budú naďalej trpieť pod nadvládou ozbrojených skupín.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies