Boje v Catatumbo: Rebeli v Kolumbii páchajú zločiny na civilistoch!

NETKY.SK • 26 Marec 2025, 14:40 • 2 min
Boje v Catatumbo: Rebeli v Kolumbii páchajú zločiny na civilistoch!

slovakia

left justify in out

Kolumbijská oblasť Catatumbo sa stala dejiskom brutálnych bojov medzi ozbrojenými povstaleckými skupinami, ktoré si tu snažia upevniť kontrolu. Podľa správy organizácie Human Rights Watch (HRW) dochádza v regióne k rozsiahlym porušeniam ľudských práv, vrátane popráv, násilného náboru detí a vyháňania obyvateľov z ich domovov.


linkedinfacebooktwitterwhatsappinstagram

Nárast násilia po krachu prímeria

Po ukončení prímeria medzi znepriatelenými skupinami na začiatku tohto roka v Catatumbo prudko vzrástlo násilie. Len v januári a februári bolo v oblasti zavraždených najmenej 78 ľudí. Organizácia HRW upozorňuje, že civilisti sú vystavení brutálnemu zaobchádzaniu zo strany rebelov, ktorí ich obviňujú zo spolupráce s konkurenčnými skupinami.

"Naše vyšetrovanie poukazuje na rozsiahle zneužívanie civilistov," uviedla Juanita Goebertus, riaditeľka HRW pre Ameriku. Podľa kolumbijského úradu ombudsmana bolo od 16. januára z oblasti vyhnaných viac ako 56 000 ľudí. Hlavným vinníkom tejto situácie je organizácia Nacional Liberation Army (ELN), ktorá sa snaží upevniť svoju moc v regióne, čo vedie k vyhroteným bojom s konkurenčnou skupinou FARC-EMC.

Brutálne popravy a detskí vojaci

Podľa HRW povstalci ELN vyhľadávali civilistov, ktorých podozrievali zo spolupráce s nepriateľskou skupinou, a vykonávali na nich popravy pred ich rodinami. Organizácia taktiež upozornila na znepokojivý trend násilného náboru detí do radov rebelov.

Iní obvinili skupinu FARC-EMC z prevádzkovania táborov nútených prác, v ktorých boli miestni obyvatelia obvinení zo spáchania trestných činov nútení kosiť cukrovú trstinu viac ako 12 hodín denne.

Obrazok
Zdroj: crisisgroup.org

Komplikovaná situácia na hranici s Venezuelou

Podľa HRW má ELN podporu venezuelských bezpečnostných zložiek, čo im uľahčuje operácie na oboch stranách hranice. "Zdá sa, že ELN sa snaží získať kontrolu nad hranicou s Venezuelou čiastočne kvôli obchodovaniu s drogami," povedal Juan Pappier, zástupca riaditeľka HRW pre Ameriku.

Kolumbijská vláda 20. januára prerušila mierové rokovania s ELN po tom, ako sa objavili správy o ich útokoch na niekoľko dedín v Catatumbo. Prezident Gustavo Petro, ktorý bol v mladosti sám členom rebelantskej skupiny, obvinil vedenie ELN z toho, že sa z nich stali "chamtiví" obchodníci s drogami, ktorí opustili svoje revolučné ideály.

Kolumbijský konflikt nekončí

Hoci významná mierová dohoda z roku 2016 priniesla Kolumbii obdobie relatívneho pokoja, niektoré odľahlé oblasti, ako Catatumbo, sa naďalej zmietajú v násilí. V tomto regióne dochádza k eskalácii bojov medzi ELN, FARC-EMC a ďalšími menšími skupinami, ktoré sa snažia ovládnuť strategické územia bohaté na nelegálne zdroje.

HRW vyzýva kolumbijské úrady, aby posilnili vyšetrovanie zločinov v regióne a zabezpečili ochranu prokurátorov a sudcov, ktorí sa venujú týmto prípadom. Medzinárodné organizácie a ľudskoprávni aktivisti varujú, že ak sa situácia v Catatumbo nezlepší, tisícky civilistov budú naďalej trpieť pod nadvládou ozbrojených skupín.


Zdroj textu: apnews.com, abcnews.go.com, reliefweb.int, Foto: euronews.com


Autor: Alena Šimková

Som absolventkou politológie na Univerzite Komenského v Bratislave, kde som získala hlboký prehľad o politických a spoločenských otázkach. Pre redakciu Netky píšem články zamerané na medzinárodné udalosti a zahraničnú politiku. Vo voľnom čase sa venujem cestovaniu, čítaniu a turistike.

Netky
Letné prázdniny o
90 DNÍ21 HODÍN37 MINÚT32 SEKÚND
logo
Copyright © 2025 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies