LONDÝN - Údiv na strane odborníkov a otázky zo strany britských občanov vzbudzuje prístup vlády britského premiéra Borisa Johnsona k boju proti koronavírusu.
Priskoro na opatrenia?
Zatiaľ čo väčšina iných krajín, ktorá je epidémiou postihnutá zhruba rovnako alebo aj menej ako Británia, zatvára školy, hranice a žiada občanov, aby zostali pokiaľ možno stále doma, v Británii nič z toho nevidno. S tým nie je spokojný už ani tieňový labouristický minister zdravotníctva Jon Ashworth, ktorý už v piatok Johsonovu vládu vyzval, aby v záujme "udržania si dôvery verejnosti" zatiaľ aspoň dôveryhodne vysvetlila, prečo má k záležitosti takýto - podľa mnohých odborníkov laxný a nezodpovedný - prístup.
"Mojou veľkou obavou je, že sa ľudia začínajú obávať toho, aké signály vysiela naša vláda, a asi dosť dobre nerozumejú, prečo zatiaľ neboli zavedené prísnejšie opatrenia - na ten spôsob, ako to vidíme v Španielsku, Írsku, Francúzsku a v ďalších krajinách," vyhlásil v piatok Ashworth.
Odpovede vyvolávajú údiv
Obavy sa v sobotu pre BBC snažil zmierniť hlavný vedecký poradca Johnsonovej vlády Patrick Vallance, jeho odpovede však pravdepodobne vyvolajú údiv u nejedného odborníka zo štátov kontinentálnej Európy, kde je zhoda na potrebe prijímať a presadzovať tvrdé opatrenia.
Podľa Vallanceho britské počítačové modely ukazujú, že krajina je teraz ešte len v úvodnom štádiu šírenia nákazy, epidémia sa začne prudko šíriť o štyri týždne a svoj vrchol dosiahne medzi desiatym a štrnástym týždňom odteraz. Preto by podľa neho nebolo správne, keby vláda vyzývala občanov na separáciu a na zotrvávanie vo svojich domovoch už teraz.
Vallance sa totiž zrejme najviac zo všetkého obáva javu zvaného "samoizolačná únava" a toho, že občania by pri príliš dlhej izolácii mohli prepadávať depresiám.
Vallance tvrdí, že sa o tom zhováral aj so šéfom britského zdravotníckeho systému Chrisom Whittym, a ten s jeho názormi údajne súhlasí.
Vyzerá to, že sa nimi zatiaľ riadi aj Johnsonova vláda, ktorá napriek tomu, že v krajine zaznamenali už 11 úmrtí a majú evidovaných 802 nakazených, neprijala zatiaľ v podstate žiadne relevantnejšie opatrenia proti šíreniu nákazy a, naopak, vysvetľuje občanom, že zatiaľ úplne stačí, ak si budú poriadne umývať ruky mydlom, a zostanú radšej týždeň doma, ak začnú mať ťažký kašeľ a teplotu.
Hlavný vládny poradca pre oblasť vedy a tiež šéf britského zdravotníckeho systému sú tiež proti tomu, aby sa v tejto fáze zakazovali akékoľvek verejné zhromaždenia či akcie. Britská vláda dokonca zatiaľ ani nežiada občanov, aby zachovávali od seba akýkoľvek odstup.
Štvrtina obyvateľov nechce pre koronavírus meniť svoje návyky
Väčšina obyvateľov Spojeného kráľovstva nemá obavy, že by sa mohla nakaziť novým koronavírusom SARS-CoV-2. Štvrtina Britov pritom odmieta v súvislosti s pandémiou tejto potenciálne smrtiacej nákazy akokoľvek meniť svoje návyky. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý pre spravodajský server Sky News uskutočnila agentúra YouGov.
Na otázku agentúry, či ich pandémia nového koronavírusu prinútila, aby zmenili svoje návyky, odpovedalo 61 percent opýtaných, že zlepšili svoju osobnú hygienu. Celkovo 27 percent respondentov uviedlo, že sa vyhýbajú kontaktu s ľuďmi, ktorí majú príznaky chrípky a 24 percent sa snaží nezdržiavať sa na zaľudnených verejných priestranstvách.
Až 25 percent opýtaných však odmieta akékoľvek z uvedených opatrení aj napriek tomu, že britský premiér Boris Johnson obyvateľov opakovane vyzval, aby zvýšenou hygienou a opatrnosťou zabránili šíreniu tohto infekčného ochorenia. Meniť svoje návyky pritom odmietlo 29 percent opýtaných mužov a 21 percent žien.
Ako zdôrazňuje Sky News, výsledky prieskumu naznačujú celkovú bezstarostnosť britskej verejnosti vo vzťahu k hrozbe nového koronavírusu, keď až 59 percent opýtaných uviedlo, že sa neobávajú možnej nákazy. Naopak obavy vyjadrilo 38 percent opýtaných.
Väčšina Britov, ktorí sa na prieskume zúčastnili, pritom reakciu vlády na šírenie tejto potenciálne smrtiacej nákazy považuje za dobrú. Schvaľuje ju 55 percent respondentov. Za nedostatočné označilo opatrenia Londýna 30 percent opýtaných.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies