Očakáva sa, že americký prezident Donald Trump tento týždeň oznámi ďalšie clá na dovoz, ktoré doplnia 25 % clá na dovážané autá a automobilové súčiastky, ktoré už nariadil. Ale zatiaľ čo sa vlády a vývozcovia na celom svete pripravovali na jeho ďalší krok, predpovedať, aký bude alebo aký bude mať vplyv, sa ukázalo ako ťažké.
Trump tiež opakovane prechádzal medzi oznámením ciel a ich následným pozastavením. Na trhoch vládne nestabilná nálada - a hrozba obchodnej vojny po celý čas vyvoláva obavy, že na obzore môže byť ďalšia americká alebo dokonca globálna recesia.
Nemecké združenie automobilového priemyslu (VDA) poukázalo na to, že americké továrne sa spoliehajú na siete dodávateľov, najmä v Kanade a Mexiku, čo znamená, že tieto clá budú mať globálne dôsledky. Hovorca VDA Simon Schütz povedal, že zvýšenie cien je nevyhnutné - a to najmä pre zákazníkov v USA.
„Z dlhodobého hľadiska, ak sa situácia vyostrí, bude to stáť rast, prosperitu a potenciálne aj pracovné miesta na oboch stranách Atlantiku. Preto je kľúčové nájsť riešenie už teraz,“ povedal.
Nemeckí výrobcovia automobilov sú na americkom trhu veľmi aktívni, v amerických závodoch zamestnávajú viac ako 140 000 ľudí a ročne tam vyrobia viac ako 900 000 automobilov. Polovica z nich sa vyváža.
„Treba tiež zdôrazniť, že aj samotní americkí výrobcovia sú proti týmto clám,“ hovorí Schütz. „Takže americký priemysel vo všeobecnosti, ak sa pozrieme na vývoj na burze, vníma súčasný kurz amerického prezidenta veľmi kriticky.“
Dodáva, že clá nie sú jedinou výzvou, ktorej automobilový priemysel v Nemecku čelí.
„Sú tu aj geopolitické zmeny, ktoré nás naďalej ovplyvňujú. O to dôležitejšie je, aby si budúca nemecká vláda, ktorá je v súčasnosti v koaličných rokovaniach, a Komisia EÚ urobili domáce úlohy.“
Schütz nalieha na Nemecko aj EÚ, aby sa prioritne zamerali na zníženie byrokracie a sústredili sa na zvýšenie svojej konkurencieschopnosti a atraktívnosti ako miesta podnikania.
Poukazuje tiež na to, že ceny energií sú v Európe trikrát až päťkrát vyššie ako v USA a Číne, čo predstavuje veľký problém pre medzinárodné podnikanie.
„Myslím si, že je dôležité, aby Európa vytvárala spojenectvá a spolupracovala s partnermi, ktorí čelia podobným výzvam ako my, a aby sme sa zasadzovali za globálny a voľný obchod. História ukázala, že voľný obchod vytvára víťazov a prosperitu pre všetkých zúčastnených. Na to by sme sa teraz mali zamerať predovšetkým,“ trvá na svojom Schütz.
Audi v písomnom vyhlásení uviedlo, že skupina Volkswagen, do ktorej patrí, „počíta s konštruktívnymi rozhovormi medzi obchodnými partnermi s cieľom zabezpečiť hospodársku stabilitu a vyhnúť sa obchodnému konfliktu“.
Automobilka zdôraznila dôležitosť transatlantických vzťahov s USA a uviedla, že v poslednom čase na tomto trhu investovala viac ako 12,95 miliárd eur.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies