BRATISLAVA – Poslanci Národnej rady SR na svojom dnešnom zasadnutí príjmu uznesenie k Iraku. Mali by rokovať aj o ďalších návrhoch vylúčených z rokovania poslednej parlamentnej schôdze.
Členovia zákonodarného orgánu na prelome novembra a decembra schválili procedurálny návrh predsedu vládnej strany Smer – sociálna demokracia (Smer - SD) Roberta Fica, ktorým sa z programu 53. schôdze NR SR vylúčila väčšina návrhov v prvom čítaní.
Zákon o pozemkových úpravách
Parlament následne neotvoril mimoriadnu schôdzu iniciovanú opozičnými poslancami NR SR na prerokovanie ich návrhov zákonov. Ďalší pokus o prerokovanie týchto bodov bude mať plénum dnes.
"V zmysle rokovacieho poriadku som povinný zaradiť tam všetky presunuté body z poslednej schôdze. Predpokladám, že nejaké body ešte pribudnú,“ priblížil ešte začiatkom januára predseda Národnej rady SR Andrej Danko.
Jedným z bodov programu je aj zákon o pozemkových úpravách, ktorý vetovala prezidentka SR Zuzana Čaputová.
Na programe rokovania bude aj prijatie uznesenia k aktuálnej situácii na Blízkom východe. Danko opakovane potvrdil, že v hre sú viaceré varianty. "Osobne som za to, aby sme prijali uznesenie, ktorým by sa do budúcna zabránilo individuálnemu konaniu jednotlivých členských štátov NATO, najmä ak ide o oblasti, kde máme spoločnú bezpečnostnú misiu,“ priblížil Danko.
Ostrá výmena názorov
Americký prezident Donald Trump nariadil v piatok 3. januára raketový útok na iracké letisko v Bagdade, pri ktorom zabili veliteľa iránskych elitných jednotiek Kuds Kásima Sulejmáního a ďalších osem ľudí.
The United States has paid Iraq Billions of Dollars a year, for many years. That is on top of all else we have done for them. The people of Iraq don’t want to be dominated & controlled by Iran, but ultimately, that is their choice. Over the last 15 years, Iran has gained more....
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) January 3, 2020
Šéf parlamentu Andrej Danko a predseda vlády SR Peter Pellegrini sa v tejto súvislosti prostredníctvom médií dostali do ostrej výmeny názorov.
Danko požadoval okamžité stiahnutie siedmich slovenských vojakov, ktorí sa v tom čase nachádzali v Iraku na výcvikovej misii, kým Pellegrini vyzýval k spoločnému postupu so spojencami. Slovenskí vojaci boli medzičasom presunutí z Iraku do Kuvajtu.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies