LONDÝN – Prevážanie mäsa hore-dole predražuje konečný produkt. Chovatelia bijú na poplach!
Británia naďalej bojuje s nedostatkom odbornej pracovnej sily. Najnovšie začali miestni chovatelia dobytka vyvážať zvieratá do Európskej únie na ďalšie spracovanie.
Zdražovaniu sa nevyhnú
V krajine totiž po brexite evidujú nedostatok mäsiarov. Ako pre denník The Daily Mail uviedol výkonný riaditeľ britskej asociácie spracovateľov mäsa Nick Allen, chovatelia najmä hovädzieho dobytka prevážajú do Írska už mŕtve kravy, aby ich tam naporciovali. Po zabalení do obalov ich musia previesť naspäť do Británie.
Cena plného kamiónu mäsa sa po započítaní všetkých poplatkov za prepravu a clo zvyšuje o 1 500 libier (približne 1 750 eur). „Napriek tomu, že ide o dodatočné náklady, je to lepšie, ako prázdne regále a zvieratá nazhromaždené na farmách,“ povedal Allen.
Dodal, že v britských mäsokombinátoch aktuálne chýba až pätina personálu. Iba spracovatelia hovädzieho dobytka v Británii by potrebovali obsadiť 15-tisíc pracovných miest. Pre výkon tohto povolania je pritom nutná úplná alebo aspoň čiastočná kvalifikácia.
„Skutočnosť je ale taká, že väčšina ľudí vo Veľkej Británii nechce pracovať na jatkách a je úplne jedno, koľko im za to zaplatíte,“ skonštatovala šéfka Národnej asociácie chovateľov prasiat Zoe Daviesová.
„Môže sa nám ľahko stať, že na britské Vianoce budeme musieť dovážať morky z Francúzska a Poľska. Pravdepodobne aj s využitím tých, ktorých sme vyškolili a nechali po brexite odísť,“ doplnil predseda Britskej rady pre hydinu.
Hrozí potravinová kríza?
Británia taktiež bojuje s nedostatkom profesionálnych vodičov, ktorí sa krajinu rozhodli opustiť po brexite. Najkritickejšia situácia bola koncom septembra, kedy na čerpacích staniciach chýbali benzín a nafta, a niektoré obchody s potravinami zívali prázdnotou.
V krajine taktiež chýba približne 100-tisíc kamionistov, ktorí prepravovali tovary. Britská vláda tak láka šoférov naspäť trojmesačnými vízami pre menej ako 11-tisíc z nich.
Za volanty kamiónov tiež posadila vojakov, ktorí by dočasne zásobovali „hladové doliny“. Ako uviedla britská obchodná komora, vláda neprichádza so systémovými riešeniami. Namiesto toho, aby uvolnila imigračnú politiku „hasí požiar náprstkom vody“.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies