Šesť čínskych stíhačiek Chengdu J-10 vzlietlo v polovici novembra pred tisíckami divákov na letisku v juhočínskom meste Ču-chaj. Pod zamračenou oblohou predviedli piloti nízke prelety v tesnej formácii, ktoré vyústili do výrazných farebných dymov a akrobatických manévrov.
Táto vzdušná show bola len jednou z atrakcií Medzinárodnej výstavy letectva a kozmonautiky v Ču-chaji, známej ako Airshow China. Podujatie, ktoré sa koná každé dva roky, tento rok prilákalo takmer 600 000 návštevníkov.
Ukážka technologického pokroku
Na leteckej výstave, ktorá sa uskutočnila od 12. do 17. novembra, boli predstavené pokročilé technológie a nové modely lietadiel. Medzi najväčšie zaujímavosti patrila aktualizovaná verzia vrtuľníka Harbin Z-20 a stealth stíhačka J-35A, ktorá bola po rokoch očakávania konečne predstavená verejnosti. Okrem toho sa na oblohe nad Ču-chajom po prvýkrát mimo Ruska objavilo najnovšie ruské stealth lietadlo Su-57.
Podľa Petera Laytona, odborníka na obranu a letectvo z Griffith Asia Institute, hlavným cieľom čínskej leteckej prehliadky je demonštrácia technologickej sofistikovanosti a rozsahu vzdušných síl Čínskej ľudovej oslobodzovacej armády (PLA). Aj keď J-35A a J-10 zaujali oči divákov, Layton upozorňuje, že skutočné inovácie sa nachádzajú v oblasti umelej inteligencie (AI) a dronovej technológie.
Budúcosť vzdušných bojov: AI a drony
Lietadlá budúcnosti budú kombinovať pokročilé zbraňové systémy so schopnosťami umelej inteligencie. AI umožní pilotom lepšie pochopiť bojový priestor a efektívnejšie integrovať činnosti stíhačiek a dronov.
Kľúčovým prvkom tejto evolúcie sú drony fungujúce ako „verní krídelníci“, ktoré poskytujú podporu pilotom stíhačiek v podobe senzorov, streleckých platforiem alebo rušiacich zariadení. Na tohtoročnej výstave Čínska armáda predstavila ťažký dron, prezývaný „nosič roja“, ktorý dokáže niesť rakety, bomby a menšie drony. Tieto systémy budú zohrávať rozhodujúcu úlohu vo vzdušnom boji.
Strategická konkurencia a regionálne napätie
Podľa Laytona je čínsky vývoj v oblasti letectva poháňaný strategickou súťažou so Spojenými štátmi. Napríklad J-35 je často porovnaný s americkým F-35. Pre Taiwan, ktorý Čína považuje za svoju provinciu, predstavuje pokrok PLA vzdušných síl za vážnu hrozbu.
Shu Hsiao-Huang, taiwanský odborník na obranu, upozorňuje, že Čína urýchľuje modernizáciu svojich vzdušných síl, čo spôsobuje ťažkosti pre susedné krajiny. Aby Taiwan držal krok, bude musieť modernizovať svoju vzdušnú obranu.
Čínska medzinárodná výstava letectva a kozmonautiky opäť ukázala technologickú vyspelosť krajiny a jej ambície v oblasti letectva. Budúcosť vzdušných bojov bude definovaná pokrokmi v AI a dronoch, ktoré zmenia spôsob, akým sa bojuje vo vzduchu. Pre Čínu ide nielen o technologickú dominanciu, ale aj o strategickú pozíciu v regióne a vo svete.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies