Bulharsko a Rumunsko sa stávajú členmi schengenskej zóny: Historický moment pre EÚ

NETKY.SK • 12 December 2024, 15:54 • 2 min
Bulharsko a Rumunsko sa stávajú členmi schengenskej zóny: Historický moment pre EÚ

Európska únia oficiálne schválila plné členstvo Bulharska a Rumunska v schengenskej zóne bez hraníc, ktoré vstúpi do platnosti od začiatku budúceho roka. Rozhodnutie prišlo po tom, ako Rakúsko zrušilo svoje veto a vyhlásilo, že jeho požiadavky týkajúce sa riešenia nelegálneho prisťahovalectva boli splnené. Tento krok je považovaný za významný historický moment v rámci EÚ.

slovakia

left justify in out

Dlhá cesta k členstvu

Proces integrácie Bulharska a Rumunska do Schengenu trval 13 rokov. Tieto krajiny, ktoré sú zároveň členmi EÚ a NATO, čelili počas svojej cesty viacerým prekážkam, najmä zo strany Rakúska, ktoré sa obávalo nárastu nelegálnej migrácie.

V marci tohto roku bol obom krajinám udelený čiastočný vstup do schengenskej zóny, keď boli zrušené kontroly na vzdušných a námorných hraniciach. Pozemné obmedzenia však zostávali v platnosti. Rozhodujúci zlom nastal, keď Rakúsko dosiahlo dohodu o ochrane hraníc, ktorá zahŕňa nasadenie pohraničnej stráže na bulharsko-tureckej hranici a dočasné hraničné kontroly na vybraných pozemných trasách.

Obrazok
Zdroj: aljazeera.com

Význam rozhodnutia

Rumunský prezident Klaus Iohannis označil tento krok za „prirodzený a nevyhnutný“ a zdôraznil jeho ekonomické a logistické prínosy. Očakáva sa, že členstvo v Schengene výrazne skráti čakacie lehoty na hraniciach, zníži náklady pre podniky a zvýši atraktívnosť oboch krajín pre zahraničných investorov.

Podľa rakúskeho ministra vnútra Gerharda Karnera opatrenia prijaté v spolupráci s Bulharskom a Rumunskom už viedli k výraznému poklesu počtu migrantov zadržaných v blízkosti rakúskych hraníc. Uviedol, že počet zadržaných migrantov klesol z 70 000 na 4 000 v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka.

Schengenská zóna a jej budúcnosť

Schengenská zóna, ktorá vznikla v roku 1985, je najväčším priestorom na svete bez kontrol na vnútorných hraniciach. V súčasnosti zahŕňa 29 členov, medzi ktorými sú aj Švajčiarsko, Nórsko, Island a Lichtenštajnsko. Táto zóna umožňuje voľný pohyb viac ako 400 miliónom ľudí.

Vstup Bulharska a Rumunska do Schengenu predstavuje posilnenie jednoty v rámci EÚ a zároveň naznačuje ochotu krajín spolupracovať na riešení problémov, ako je nelegálna migrácia.

Obrazok
Zdroj: anews.com

Výzvy pre budúce vzťahy EÚ

Rozšírenie Schengenu vyvolalo debaty aj v súvislosti so vzťahmi medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom. Podľa nedávnej správy Európskej rady pre zahraničné vzťahy by 54 % voličov brexitu akceptovalo návrat k voľnosti pohybu výmenou za prístup na jednotný trh EÚ. Tieto zistenia naznačujú, že by mohlo byť načase prehodnotiť vzťahy medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom.


Zdroj textu: aljazeera.com, euronews.com, Foto: news.az

twiterfacebooklinkedinwhatsapp


Autor: Alena Šimková

Som absolventkou politológie na Univerzite Komenského v Bratislave, kde som získala hlboký prehľad o politických a spoločenských otázkach. Pre redakciu Netky píšem články zamerané na medzinárodné udalosti a zahraničnú politiku. Vo voľnom čase sa venujem cestovaniu, čítaniu a turistike.

Netky
Silvester príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies