Britský premiér David Cameron dnes počas návštevy v indickom meste Amritsar položil veniec kvetov na miesto, kde v roku 1919 britskí vojaci zmasakrovali asi 300 Indov.
Ako informuje agentúra AP, Cameron je prvým britským premiérom, ktorý urobil toto gesto voči Indii.
Agentúra si však všíma, že Cameron sa za brutálny zákrok britských vojakov spred 94 rokov oficiálne neospravedlnil.
Do pamätnej knihy návštevníkov Cameron podľa AP napísal: "Toto je veľmi hanebná udalosť v britských dejinách" a pripomenul, že premiér Winston Churchill ju svojho času označil za "monštruóznu".
"Nikdy nesmieme zabudnúť na to, čo sa tu stalo," napísal Cameron. Súčasne pripomenul, že jedným zo základných princípov platných v Spojenom kráľovstve je právo na pokojný protest kdekoľvek vo svete.
Park v Amritsare bol dejiskom útoku britských koloniálnych vojakov na neozbrojených Indov, ktorý sa zúčastňovali na zhromaždení za vyhlásenie nezávislosti od Británie. V masakre, ktorá prispela k posilneniu hnutia za nezávislosť Indie, zahynulo vyše 300 Indov. Viacerí historici považujú práve tento okamih za začiatok konca britskej správy nad indickým subkontinentom.
Pamätné miesto navštívila v roku 1997 aj kráľovná Alžbeta II., ktorá k pamätníku položila veniec kvetov a vyjadrila "úzkosť" z udalosti, ktorá sa tam odohrala.
Cameronova návšteva v Amritsare je poslednou zastávkou jeho pracovnej cesty v Indii, ktorá bola zameraná na podporu obchodných vzťahov a britských investičných projektov v Indii v oblasti energetiky, infraštruktúry, poisťovníctva, bankovníctva a maloobchodu.
V Cameronovej delegácii boli zástupcovia vyše 100 spoločností a kultúrnych a vzdelávacích ustanovizní, ako aj štyria ministri a deväť poslancov parlamentu. Agentúra Reuters si všíma, že delegácia, ktorá v Indii sprevádzala Camerona, bola najpočetnejšia, akú kedy britský premiér mal počas cesty v zahraničí.
Hneď na úvod návštevy Cameron uviedol, že Británia by mohla Indii pomôcť pri výstavbe nových miest v 1000 kilometrov dlhom koridore medzi Bombajom - finančným centrom krajiny - a mestom Béngalúru ako centrom technológií. Investičné projekty v tejto oblasti by mali podľa Camerona hodnotu približne 25 miliárd dolárov.
Cameronova v poradí už druhá návšteva vo funkcii predsedu vlády sa uskutočnila len niekoľko dní po podobnej návšteve francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda, čo svedčí o úsilí európskych štátov zasiahnutých dlhovou krízou preniknúť do jednej z najrýchlejšie sa rozvíjajúcich ekonomík sveta.
Zdroj: TASR
Autor: Redakcia Netky