RÍM - Európsky súd potvrdil vo štvrtok právo Talianska zabaviť cennú grécku sochu Víťazná mladosť z Múzea J. Paula Gettyho v Kalifornii a rozhodol, že Taliansko sa oprávnene pokúsilo získať späť dôležitú časť svojho kultúrneho dedičstva, pričom zamietol odvolanie múzea.
Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) rozhodol, že desaťročia trvajúce úsilie Talianska získať späť sochu Víťazná mladosť od Gettyho múzea v Malibu nebolo neprimerané.
Bronzová socha mladíka v životnej veľkosti z obdobia 300-100 rokov pred n.l. je jedným z vrcholov zbierky Gettyho múzea. Hoci autor nie je známy, niektorí vedci sa domnievajú, že ho vytvoril Lysippos, osobný sochár Alexandra Veľkého.
Bronz, ktorý v roku 1964 vytiahli z mora talianski rybári a potom ho nelegálne vyviezli z Talianska, kúpila Gettyho galéria v roku 1977 za 4 milióny dolárov a odvtedy je tam vystavený.
Spoločnosť Getty sa obrátila na Európsky súd po tom, ako taliansky najvyšší súd v roku 2018 potvrdil príkaz nižšieho súdu na konfiškáciu. Talianske súdne rozhodnutia boli súčasťou dlhoročnej kampane krajiny s cieľom získať späť starožitnosti ulúpené z jej územia a predané múzeám a súkromným zberateľom po celom svete.
Spoločnosť Getty tvrdila, že jej práva na sochu podľa európskeho protokolu o ľudských právach v oblasti ochrany majetku boli porušené kampaňou Talianska za jej vrátenie.
Európsky súd vo štvrtok rozhodol, že k takémuto porušeniu nedošlo. Potvrdil, že socha je súčasťou kultúrneho dedičstva Talianska, že medzinárodné právo výrazne podporuje úsilie Talianska získať ju späť, a tiež, že Getty bola prinajlepšom nedbalá, keď ju kúpila bez toho, aby riadne zistila jej pôvod.
"Toto nie je len víťazstvo talianskej vlády. Je to víťazstvo kultúry," povedal taliansky právnik Maurizio Fiorilli, ktorý stál na čele úsilia Talianska o navrátenie ukoristených starožitností a najmä Gettyho bronzu.
Getty dlho obhajovalo svoje právo na sochu a tvrdilo, že Taliansko na ňu nemá právny nárok. Múzeum vo štvrtok prisľúbilo, že bude pokračovať v právnom boji. Napriek štvrtkovému rozhodnutiu "sme presvedčení, že takmer päťdesiatročné verejné vlastníctvo múzea Getty tohto umeleckého diela, ktoré nevytvoril taliansky umelec a ani sa nenašlo na území Talianska, je primerané, etické a v súlade s americkým a medzinárodným právom," uviedlo múzeum vo vyhlásení.
Getty okrem iného argumentovalo, že socha je gréckeho pôvodu, našla sa v medzinárodných vodách a nikdy nebola súčasťou kultúrneho dedičstva Talianska. Odvolávalo sa na rozhodnutie súdu z roku 1968, v ktorom sa nenašli žiadne dôkazy o tom, že socha patrila Taliansku.
Taliansko tvrdilo, a súd to neskôr konštatoval, že socha je skutočne súčasťou jeho kultúrneho dedičstva, že ju Taliani priviezli na pobrežie na palube lode plávajúcej pod talianskou vlajkou, a že bola vyvezená nezákonne, bez colných vyhlásení alebo platieb.
Socha sa začiatkom 70. rokov 20. storočia objavila v Nemecku v držbe nemeckého obchodníka s umením, ktorý bol v súdnych dokumentoch identifikovaný ako pán H. H. a ktorý ju vlastnil v mene istej spoločnosti so sídlom v Lichtenštajnsku. V roku 1972 začali poradcovia J. Paula Gettyho, amerického ropného magnáta a zberateľa umenia, rokovať s pánom H. H. o jej kúpe. V rozhodnutí ESĽP sa však uvádza, že Gettyho poradcovia nezašli dostatočne ďaleko pri zisťovaní, či predávajúci získali a vyviezli z Talianska sochu legálne.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies