Ceny zlata dosiahli viac ako dvojtýždňové maximum vďaka obnoveniu nákupov Číny a rastúcemu geopolitickému napätiu po nepokojoch v Sýrii. Analytik však varuje pred prílišným optimizmom.
Za posledné dva obchodné dni ceny zlata výrazne vzrástli, čo bolo spôsobené vyšším dopytom po bezpečných investíciách a návratom Číny k nákupom zlata. Rast cien podporili aj očakávania ďalšieho znižovania úrokových sadzieb zo strany hlavných centrálnych bánk. Na ázijskej seanse v stredu futures na zlato na burze Comex vzrástli o 0,71 % (2 603 eur) za uncu
Geopolitické faktory zvyšujú záujem o zlato
Cez víkend sýrska povstalecká armáda ovládla hlavné mesto Damask, čím ukončila 50-ročnú vládu Asadovho režimu. Táto politická zmena, spolu s pokračujúcimi konfliktmi na Blízkom východe, zvýšila globálnu neistotu, čo podporilo dopyt po zlate ako tradičnom bezpečnom útočisku. Podobná situácia sa odohrala koncom novembra, keď eskaloval konflikt medzi Ukrajinou a Ruskom.
Čína obnovuje nákupy zlata a hospodárske stimuly
V pondelok čínski lídri avizovali „aktívnejšiu fiškálnu politiku“ na rok 2025. Očakáva sa zavedenie uvoľnenejších hospodárskych opatrení vrátane zníženia sadzieb, zvyšovania deficitu a väčších vládnych pôžičiek.
Čínska ľudová banka zároveň obnovila nákup zlatých rezerv po šesťmesačnej prestávke. Ray Jia, vedúci výskumu pre Čínu vo World Gold Council, vo svojej správe uviedol, že stabilizácia dopytu po zlate v Číne sa očakáva do roku 2025 vďaka očakávanému znižovaniu sadzieb a narastajúcemu tlaku na ekonomiku, ktorý pramení z colných hrozieb Donalda Trumpa.
Centrálne banky a znižovanie úrokových sadzieb
Rozhodnutia hlavných centrálnych bánk o sadzbách budú tento týždeň pozorne sledované. Očakáva sa, že Bank of Canada zníži základnú úrokovú sadzbu o 50 bázických bodov, zatiaľ čo Švajčiarska národná banka a ECB by mali sadzby znížiť o 25 bázických bodov. Klesajúce sadzby znižujú náklady na držanie zlata, čím zvyšujú jeho atraktivitu. Bázický bod je jedna stotina percentuálneho bodu. Označuje sa symbolom ‱ odvodeným od symbolu pre percento (%), ktorý označuje jednu stotinu (1⁄100).
V USA budú údaje o novembrovej inflácii kľúčové pre ďalší vývoj menovej politiky Federálneho rezervného systému. Trhy očakávajú, že ročný index spotrebiteľských cien (CPI) stúpne na 2,7 %, čo by mohlo viesť k ďalšiemu zníženiu sadzieb o 25 bázických bodov.
Výzvy a riziká pre zlato
Napriek nedávnemu rastu ostávajú riziká. Michael Brown, senior výskumný stratég spoločnosti Pepperstone, vo svojej poznámke upozornil: „Stále som v režime ‚počkajme a uvidíme‘, najmä keď pondelkový rast cien zlata prišiel napriek výpredaju štátnych dlhopisov.“
Historicky ceny zlata klesajú pri silnejšom americkom dolári a rastúcich výnosoch štátnych dlhopisov. Po volebnom víťazstve Donalda Trumpa sa dolár posilnil a výnosy štátnych dlhopisov vzrástli, čo vyvolalo očakávania sprísnenia menovej politiky Federálneho rezervného systému.
Tento týždeň sa dolár aj výnosy amerických desaťročných dlhopisov posilnili, čo môže tlačiť ceny zlata nadol. Ak budú údaje o inflácii vyššie, tlak na pokles cien zlata sa môže zvýšiť, čo by spôsobilo krátkodobý pokles.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies