PRAHA - Policajti a veterinári od piatkového rána kontrolujú hranice so Slovenskom. Dôvodom je výskyt vysoko nákazlivej slintačky a krívačky u dobytka v susednej krajine. Výskyt nákazy potvrdil v piatok ráno slovenský minister pôdohospodárstva. Choroba nie je prenosná na človeka, ale môže zdecimovať chovy dobytka a spôsobiť veľké hospodárske škody.
Minister pôdohospodárstva SR Richard Takáč v piatok ráno potvrdil výskyt slintačky a krívačky v troch chovoch v okresoch Komárno a Dunajská Streda.
„Opätovne apelujem na všetkých chovateľov, aby nepodceňovali všetku potrebnú ochranu svojich chovov, hygienu, dezinfekciu a dodržiavali prísny zákaz vstupu cudzích osôb do chovov,“ zdôraznil český minister poľnohospodárstva Marek Výborný.
Výborný vo štvrtok večer oznámil, že Státní veterinární správa zavedie mimoriadne opatrenia vrátane zákazu dovozu hospodárskych zvierat zo Slovenska, a to z dôvodu podozrenia na výskyt vysoko nákazlivej choroby v dvoch slovenských chovoch. „Chovatelia majú prísny zákaz vstupu a kontaktu s osobami alebo zvieratami zo Slovenska,“ dodal Výborný.
Českí policajti obnovili kontroly na hraničných priechodoch so Slovenskom v piatok o 7.00 hod. „Spolu s kolegami zo Státní veterinární správy sa opäť zameriavame na vozidlá, ktoré prevážajú hovädzí dobytok, ovce, kozy a ošípané. Ide o preventívne opatrenie proti šíreniu slintačky a krívačky,“ uviedla česká polícia na X.
Podobné opatrenie platilo už od 11. do 18. marca v súvislosti s výskytom tejto choroby v Maďarsku. Policajti vtedy skontrolovali 278 vozidiel prepravujúcich hospodárske zvieratá.
„V troch z nich sme zistili porušenie predpisov - chýbajúce doklady alebo neoprávnenú prepravu,“ uviedla česká polícia na svojej webovej stránke. Dve vozidlá dostali zákaz prejazdu do Českej republiky.
Podľa Státní veterinární správy je slintačka a krívačka vysoko infekčné vírusové ochorenie párnokopytníkov vrátane hovädzieho dobytka, ošípaných, oviec alebo kôz. Ochorenie postihuje aj voľne žijúce zvieratá, napríklad diviaky.
Významné nebezpečenstvo spočíva v ľahkom šírení choroby. Môže sa prenášať vetrom, potravinami alebo na autách či oblečení ľudí, ktorí prichádzajú do kontaktu s nakazenými zvieratami. Infikované hospodárske zvieratá sa musia zlikvidovať. Slintačka a krívačka nie je prenosná na človeka a v Českej republike sa naposledy vyskytla v roku 1975.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies