Českí vedci objavili mutácie, ktoré sa podieľajú na rozvoji leukémie

NETKY.SK • 25 Október 2023, 16:30 • 2 min
Českí vedci objavili mutácie, ktoré sa podieľajú na rozvoji leukémie

PRAHA - Vedci objavili nové mutácie génu, ktoré potláčajú schopnosť organizmu eliminovať bunky s poškodenou DNA. Tento poznatok by mohol pomôcť pri vývine nových spôsobov liečby leukémie. Vyplýva to z výskumu českého Ústavu molekulárnej genetiky Akadémie vied (ÚMG), ktorý zverejnil časopis Leukemia.

slovakia

left justify in out

V spoločnom výskume Oddelenia biológie nádorovej bunky a Oddelenia hematoonkológie ÚMG vedci objavili nové mutácie v géne PPM1D, ktoré potláčajú prirodzenú funkciu proteínu p53.

Proteín p53 je jedným z hlavných kontrolných mechanizmov, ktoré bránia množeniu nežiadúcich mutácií a rozvoju nádorových ochorení tým, že eliminuje bunky s poškodenou DNA. Práve v nádorových bunkách býva funkcia tohto proteínu narušená, v dôsledku čoho sa môžu nekontrolovateľne deliť.


"Na našom pracovisku sme overili význam PPM1D pre rozvoj leukémie na myších modeloch, ale úplne rovnaké mutácie boli nájdené aj u pacientov trpiacich niektorými osobitnými typmi leukémie," uviedol vedúci Oddelenia biológie nádorovej bunky ÚMG Libor Macúrek.

Výskum podľa neho preukázal, že cielenou liečbou je možné obnoviť funkciu proteínu p53 v nádorových bunkách, na čo sa jeho tím zameria v ďalšom výskume.

Ilustrácia bielej krvinky pacienta s leukémiou.
Ilustrácia bielej krvinky pacienta s leukémiou.
Zdroj: SME / AdobeStock

Podľa vedúcej Oddelenia hematoonkológie Meritxell Alberichovej Jordovej tento výskum vedcom "pomohol v porozumení mechanizmov, ktoré sú príčinou vzniku rakoviny" a umožnil im "premýšľať o nových a účinných spôsoboch liečby".

Problémové mutácie PPM1D sa môžu vyskytnúť aj u malého percenta zdravých ľudí a za normálnych okolností nespôsobujú žiadne ťažkosti. Problém môže nastať, ak sa mutácie objavia v kmeňovej bunke kostnej drene, ktorá je zodpovedná za tvorbu krvi. Pokiaľ je človek s takouto mutáciou opakovane vystavený vysokým dávkam röntgenového žiarenia alebo niektorým formám chemoterapie, postihnuté kmeňové bunky sa ďalej delia a rozvinie sa leukémia.


Zdroj: Teraz / TASR, Foto: Nový Čas / Istockphoto (ilustračná foto)

twiterfacebooklinkedinwhatsapp


Autor: Marek Nemček

Mám cez 29 rokov a študoval som žurnalistiku na UKF v Nitre. Pre Netky pracujem od apríla 2023, a snažím sa prinášať aktuality z domáceho i zahraničného spravodajstva. Medzi moje najväčšie vášne a záľuby patrí hudba, obzvlášť tá z 90. rokov, keďže som typické '90s baby'. Knihy nečítam, radšej uprednostňujem filmy, a to taktiež staršie, žiadne nové blockbustery. Popri aktualitách z domova/zahraničia taktiež rád 'rýpem' do noviniek z vedy a techniky či histórie, takže aj v týchto témach som celkom doma.

Netky
Silvester príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies