Veľká Británia odmieta, že by zakázala vývoz vakcín proti koronavírusu. Reaguje tak na predsedu Európskej rady Charlesa Michela, ktorý vo svojom newsletteri uviedol, že Spojené kráľovstvo a USA zaviedli úplný zákaz vývozu vakcín alebo komponentov vakcín vyrobených na ich území.
Britský minister zahraničia Dominic Raab napísal podľa spravodajského portálu BBC Michelovi list, v ktorom uviedol, že dané tvrdenia sú "úplne falošné", a tiež ho pozval na "ďalšie rokovania".
Michel vo svojom vyjadrení reagoval na obvinenia voči Európskej únii (EÚ) z "vakcínového nacionalizmu" v spojitosti s jej systémom kontroly vývozu vakcín vyrobených na jej území. Predseda Európskej rady uviedol, že euroblok nikdy neprestal s vývozom a zákaz vývozu v USA a Spojenom kráľovstve prezentoval ako fakty.
Raab Michelovi podľa BBC napísal, aby dal veci na pravú mieru, pričom vyjadril obavy, že spomenuté "falošné tvrdenie" opakovane odznelo na viacerých úrovniach v EÚ a Európskej komisii.
"Britská vláda nezablokovala vývoz žiadnej vakcíny proti ochoreniu COVID-19 ani vakcínových komponentov. Akékoľvek zmienky o britskom exportnom zákaze alebo obmedzeniach vakcín sú úplne falošné," uvádza sa vraj v liste, v ktorom šéf britskej diplomacie tiež zdôrazňuje, že "všetci čelíme tejto pandémii spolu".
Predseda Európskej rady neskôr na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter napísal, že bude rád, ak britská reakcia povedie k väčšej transparentnosti a zvýšenému exportu do EÚ a tretích krajín. Uviedol tiež, že existujú "rôzne spôsoby zavádzania zákazov alebo obmedzení pre vakcíny a lieky".
Ďalší problém EÚ s Britániou
Je to po druhý raz od začiatku roka, čo sa EÚ a Spojené kráľovstvo dostali do potýčky pre výrobu a distribúciu vakcín. V januári sa tak stalo pre nový systém, ktorý by narušil fungovanie pobrexitovej obchodnej dohody v Severnom Írsku. Navrhované pravidlá pre oblasť EÚ po kritike stiahla.
Situácia v EÚ
Lídri EÚ čelia tlaku pre pomalú vakcináciu na kontinente. Blok sa musí vyrovnať s výrobnými a distribučnými komplikáciami spojenými s tromi hlavnými vakcínami, a to od konzorcia Pfizer a BioNTech, spoločnosti AstraZeneca a Oxfordskej univerzity a tiež firmy Moderna. Začiatkom marca Taliansko využilo nové pravidlá o vývoze a zablokovalo dodávku 250-tisíc dávok oxfordskej vakcíny do Austrálie.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies