BRATISLAVA – Chemický závod v Novákoch skončil s výrobou chemických produktov prostredníctvom ortuťovej elektrolýzy. Ako agentúru SITA informovala manažérka pre komunikáciu spoločnosti Fortischem Anna Vojteková, závod tak dodržal nariadenie Európskeho parlamentu a Rady EÚ o ortuti, ktoré zakazuje používanie ortuti pri výrobe chlóru a hydroxidov elektrolýzou soľného roztoku.
"Samotné zastavenie ortuťovej elektrolýzy prebehlo protokolárne pod dohľadom nezávislej odborne spôsobilej osoby a za účasti notára," uviedla Vojteková. Dodala, že ortuťovú elektrolýzu takzvaná membránová elektrolýza. „Uvedením novej membránovej elektrolýzy do prevádzky bude ortuť z výrobného procesu úplne vylúčená,“ uzavrela.
Ministerstvo životného prostredia (MŽP) už začiatkom novembra informovalo, že odmietlo chemickej spoločnosti Fortischem v Novákoch udeliť výnimku na výrobný proces, pri ktorom sa používa ortuť. „Od 12. decembra teda spoločnosť už touto metódou nebude môcť vyrábať chlór, čo sa, prirodzene, prejaví aj na dopadoch na životnom prostredí,“ uviedol vtedy hovorca envirorezortu Tomáš Ferenčák.
Na znečistenie rieky Nitra opakovane upozornila organizácia Greenpeace Slovensko, ktorá testovala vzorky odpadových vôd z chemického závodu v Novákoch. Vzorky obsahovali toxické látky v koncentráciách, z ktorých niektoré prekračovali zákonné limity. Jedno z najväčších rizík pritom predstavuje ortuť, ktorej obsah v šiestich vzorkách mal niekoľkonásobne vyššiu koncentráciu než je povolené. Ortuť patrí medzi ťažké kovy, ktoré sú pre živý organizmus škodlivé i v tom najmenšom množstve, a je zaradená do zoznamu prioritných nebezpečných látok.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies