Macchiarini sa stal známym najmä vďaka vývoju syntetických priedušníc, ktoré boli potiahnuté kmeňovými bunkami pacienta. Zo siedmich pacientov, ktorí podstúpili transplantáciu v rokoch 2011 až 2014, všetci zomreli.
Paolo Macchiarini, kedysi uznávaný chirurg a priekopník v oblasti regeneratívnej medicíny, sa stal stredobodom medzinárodného škandálu kvôli kontroverzným operáciám syntetických priedušníc, ktoré viedli k úmrtiam viacerých pacientov. Jeho príbeh poukazuje na dôležitosť dodržiavania etických a vedeckých štandardov v medicíne.
Macchiarini sa stal známym najmä vďaka vývoju syntetických priedušníc, ktoré boli potiahnuté kmeňovými bunkami pacienta. Táto technika mala potenciál eliminovať potrebu darcovských orgánov a znížiť riziko odmietnutia transplantátu imunitným systémom.
V roku 2011 jeho tím vo Švédsku vykonal prvú transplantáciu syntetickej priedušnice, ktorá bola vytvorená pomocou nanotechnológie a potiahnutá pacientovými kmeňovými bunkami.
Tento prístup umožnil vytvoriť priedušnicu na mieru v priebehu niekoľkých dní, čo predstavovalo významný prielom v regeneračnej medicíne.
Napriek počiatočným úspechom sa neskôr ukázalo, že pacienti, ktorí podstúpili tieto experimentálne operácie, utrpeli závažné komplikácie a smrť. Zo siedmich pacientov, ktorí podstúpili transplantáciu syntetickej priedušnice v rokoch 2011 až 2014, všetci zomreli.
Jedným z najzávažnejších obvinení voči Macchiarinimu bolo, že neuskutočnil predklinické testy na zvieratách pred tým, ako pristúpil k operáciám na ľuďoch. Tento postup je v medicínskom výskume štandardom na overenie bezpečnosti a účinnosti nových metód.
Namiesto toho Macchiarini tvrdil, že takéto testy vykonal, čo sa neskôr ukázalo ako nepravdivé. Týmto konaním vystavil svojich pacientov neprimeranému riziku bez dostatočných dôkazov o bezpečnosti jeho metód.
V rokoch 2011 až 2012 Macchiarini vykonal tri transplantácie syntetických priedušníc potiahnutých kmeňovými bunkami na Karolinska univerzitnej nemocnici. Všetci traja pacienti zomreli po komplikáciách spojených s týmito experimentálnymi zákrokmi. Súd zistil, že tieto operácie boli založené na "neoverených a nevedeckých metódach".
Navyše, Macchiarini neuskutočnil predklinické testy na zvieratách pred tým, ako pristúpil k operáciám na ľuďoch, čo je v rozpore s bežnými vedeckými a lekárskymi postupmi. Tento prístup bol považovaný za nezodpovedný a neetický, pretože vystavil pacientov neprimeranému riziku bez dostatočných dôkazov o bezpečnosti a účinnosti metódy.
Okrem toho, Macchiarini bol obvinený z falšovania údajov vo svojich vedeckých publikáciách. V roku 2014 štyria jeho bývalí kolegovia a spoluautori tvrdili, že Macchiarini sfalšoval výsledky svojho výskumu. Následné vyšetrovanie odhalilo, že niektoré jeho štúdie neodrážali skutočný stav pacientov po operáciách a že neuviedol závažné komplikácie, ktoré sa vyskytli.
V roku 2023 platforma Netflix uviedla dokumentárny seriál "Bad Surgeon: Love Under the Knife", ktorý skúma Macchiariniho kariéru a osobný život. Seriál sa zameriava na jeho experimentálne chirurgické zákroky, ktoré viedli k úmrtiam viacerých pacientov, ako aj na jeho osobné vzťahy a etické prešľapy.
Dokument skúma nielen medicínske aspekty jeho práce, ale aj osobné vzťahy, najmä s investigatívnou producentkou Benitou Alexander, ktorá odhalila jeho klamstvá a podvody.
Seriál získal pozornosť divákov aj kritikov pre svoj detailný prístup k téme a odhalenie etických pochybení v medicíne. Na platforme Rotten Tomatoes získal pozitívne hodnotenia, pričom diváci ocenili hlboký ponor do prípadu a emocionálny dopad príbehu.
Jeden z recenzentov poznamenal: "Cítim sa hrozne pre tieto rodiny. Mám aj osobnú skúsenosť so zlými lekármi. Avšak zákony sú nastavené tak, aby chránili lekárov a pacienti zostávajú nevypočutí."
Paolo Macchiarini mal v priebehu svojho života viacero vzťahov, ktoré boli poznačené jeho manipulátorskými a klamlivými praktikami. Jedným z najznámejších vzťahov bol jeho románik s Benitou Alexander, investigatívnou novinárkou, ktorá sa stala jeho partnerkou počas jeho pôsobenia v USA. Macchiarini ju fascinoval nielen ako lekár, ale aj ako osobnosť. Avšak, ako sa neskôr ukázalo, Macchiarini voči nej často klamal.
Tietolži sa týkali nielen jeho profesijných úspechov, ale aj osobného života. Klamal jej o svojej minulosti, napríklad tvrdil, že je veľmi úspešný chirurg a že má obrovské uznanie vo vedeckej komunite, zatiaľ čo v skutočnosti mal problémy s akademickými podvodmi a neetickými lekárskymi praktikami. Tento vzťah sa skončil, keď Benita objavila jeho podvody a rozhodla sa dať priestor pravde.
Macchiariniho schopnosť manipulovať s ľuďmi sa neobmedzovala len na jeho vzťah s Benitou Alexander. Aj iné ženy, s ktorými mal vzťahy alebo ich poznal, sa často stali obetami jeho klamstiev. Často im sľuboval veľké veci, vrátane spoločného života alebo podporu v kariére, zatiaľ čo vo svojej profesijnej činnosti obchádzal etické a vedecké normy. Tieto vzťahy sa čoskoro zrútili, keď ženy odhalili jeho klamstvá alebo zistili pravdu o jeho neetických praktikách.
V júni 2022 bol Macchiarini švédskym súdom uznaný vinným z ublíženia na zdraví v súvislosti s experimentálnymi transplantáciami priedušníc, ktoré vykonal na troch pacientoch. Pôvodne mu bol uložený podmienečný trest. Avšak, v júni 2023 odvolací súd sprísnil jeho trest na dva a pol roka odňatia slobody za hrubé ublíženie na zdraví.
Keďže Macchiarini dlhodobo žije v Španielsku, švédske úrady v marci 2024 rozhodli, že si môže odpykať svoj trest tam, ak s tým španielske orgány budú súhlasiť. V júni 2024 španielsky súd v Madride potvrdil, že Macchiarini môže vykonať svoj trest v Španielsku.
Bol odsúdený na dva a pol roka väzenia za hrubé ublíženie na zdraví, čo znamená, že bude mať možnosť byť prepustený po odpykaní časti svojho trestu, v závislosti od miestnych právnych predpisov a jeho správania vo väzení.
V prípade, že by sa osvedčil, mohol by byť podmienečne prepustený skôr, ako uplynie celý trest. Zároveň je možné, že v budúcnosti môže čeliť ďalším právnym alebo súdnym procesom, ak by sa objavili nové skutočnosti alebo obvinenia.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies