BRATISLAVA - ZVJS zavádza špeciálne opatrenia na prevenciu samovražedného správania u väznených osôb. Psychologické skríningy, cielená starostlivosť a moderné metódy dohľadu vytvárajú bezpečnejšie prostredie vo väzenských zariadeniach.
Zbor väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) na Slovensku zavádza špeciálne opatrenia na prevenciu samovražedného správania medzi väznenými osobami. Po prijatí do výkonu väzby alebo trestu odňatia slobody psychológ vykonáva skríning prostredníctvom vstupného dotazníka, ktorý hodnotí riziko samovražedného správania.
Na základe výsledkov dotazníka a ďalších diagnostických techník sa identifikujú rizikové faktory a prijímajú sa adekvátne opatrenia.
Personál väzníc pravidelne sleduje správanie a psychický stav väznených osôb, pričom identifikované riziko samovražedného konania rozdeľuje do troch skupín: nízke, stredné a vysoké.
Pri nízkom riziku sa vykonávajú častejšie pohovory a poskytuje sa psychologická podpora. Stredné riziko zahŕňa systematické psychologické služby a kontrolu v intervaloch najviac 30 minút.
Osoby s vysokým rizikom sú pod nepretržitým dohľadom kamerového systému, s výnimkou hygienických priestorov, a dostávajú psychiatrickú starostlivosť na špecializovanom oddelení.
ZVJS upozorňuje na výskyt parasuicídia, ktoré môže byť manipulatívne alebo demonštratívne, ale bez zásahu môže viesť k poškodeniu zdravia či neúmyselnej samovražde.
Aj napriek zavedeným opatreniam nie je možné úplne eliminovať riziko samovražedného správania, najmä u osôb bez viditeľných prejavov.
Väzenský personál je povinný rešpektovať ľudskú dôstojnosť a nesmie používať ponižujúce alebo neľudské spôsoby zaobchádzania. Obmedzenia práv väznených osôb sa týkajú len tých, ktoré sú v rozpore s účelom výkonu väzby alebo trestu, ako napríklad sloboda pohybu či zachovanie listového tajomstva.
Tieto opatrenia predstavujú významný krok k zlepšeniu podmienok vo väzenských zariadeniach a ochrane psychického zdravia väznených osôb.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies