Ryba "Čierny démon" bola objavená pri pobreží Tenerife. Prežíva vďaka svetelnej superschopnosti a oklamaniu koristi

NETKY.SK • 16 Február 2025, 08:02 • 3 min
Ryba "Čierny démon" bola objavená pri pobreží Tenerife. Prežíva vďaka svetelnej superschopnosti a oklamaniu koristi

Hrôzostrašný vzhľad a záhadný spôsob lovu z ryby robí podmorského dravca, ktorého existenciu si vedci dovtedy len ťažko predstavovali. Čo nám tento objav prezrádza o tajomstvách oceánov?

slovakia

left justify in out

Na pobreží Tenerife v Španielsku vedci zachytili mimoriadny moment – prvé zaznamenanie dospelého anglerfisha, známeho tiež ako čierny démon, počas jasného dňa. Tento vzácny úlovok fascinuje nielen odborníkov, ale aj verejnosť, keďže ide o zviera, ktoré obýva hlboké a neprebádané časti oceánu.

Čierny démon v celej svojej kráse

„Čierny démon“ (Melanocetus) je jedným z najdesivejších a najzáhadnejších obyvateľov hlbokých oceánov. Táto ryba, ktorá sa svojím vzhľadom podobá na niečo priam z hororového filmu, žije v temnotách oceánov, kde svetlo nikdy neprenikne. Tieto podvodné monštrá, známe svojimi nepravidelnými, ostrými zubami a hrôzostrašným vzhľadom, sú skutočne fascinujúcim predmetom vedeckého výskumu.

„Čierny démon“ je charakteristický svojou tmavohnedou až čiernou farbou, ktorá je prispôsobená životu v hlbinných vodách, kde je slnečné svetlo vzácne. Jeho telo je pokryté šupinami, ktoré mu umožňujú žiť v extrémnych podmienkach, kde je vysoký tlak a chlad. Dôležitou črtou tejto ryby je jej nezvyčajná hlava, ktorá je obrovská v porovnaní s telom, a predĺžený, nevyhnutný „bič“ z nazývaného svetelného orgánu. Tento orgán je jedným z hlavných spôsobov, ako ryba priláka svoju korisť.

Superschopnosť bioluminiscencie

Rybám, ktoré žijú v týchto hĺbkach, sa darí pomocou tzv. bioluminiscencie, teda vyžarovanie viditeľného svetla živými organizmami. Tento mechanizmus im pomáha pri lovení, pretože v temných vodách oceánu nie je iný spôsob, ako prilákať potraviny alebo komunikovať. Tento svetelný orgán funguje ako návnada, ktorá priťahuje menšie ryby, ktoré sa stanú korisťou „čierneho démona“.

Aj keď sa tento druh väčšinou drží hlboko pod hladinou, kde ho nie je možné ľahko pozorovať, jeho spôsob lovenia je pozoruhodný. V skutočnosti sa pohybuje veľmi pomaly a využíva svoje bioluminiscenčné svetlo na lákanie malých rýb, ktoré sa na tento svetelný signál priblížia. Keď sa korisť dostane dostatočne blízko, rýchly pohyb úst zachytí rybu do svojich ostrých zubov, čím sa stane obetou.

Pohľad na tento predátorský proces nám pripomína, aké fascinujúce a zároveň desivé môžu byť prispôsobenia podmorského života. Na rozdiel od iných predátorov v oceánoch, „čierny démon“ sa spolieha na svoju schopnosť klamať, nie na silu či rýchlosť.

Hoci sa čierny démon zriedka objavuje na povrchu a jeho pozorovanie je extrémne zriedkavé, každé jeho objavenie je príležitosťou na odhalenie ďalších tajomstiev, ktoré hlboký oceán ukrýva. Tieto ryby žijú v úplnej tme, kde svetlo nikdy neprenikne, a preto ich biológia a správanie zostávajú pre nás stále z veľkej časti neznáme. To, že sa tento jedinečný exemplár objavil na pobreží Tenerife, je historickým objavom, ktorý prináša nové pohľady na to, ako tieto ryby fungujú v ich prirodzenom prostredí.

 

Vôbec prvé zábery na povrch vzácnej ryby so strašidelným vzhľadom Devil fish.
Vôbec prvé zábery na povrch vzácnej ryby so strašidelným vzhľadom Devil fish.
Zdroj: culturacolectiva.com
Hlboko v hlbinách oceánu, kde je málo svetla a život si vyvinul neuveriteľné stratégie na prežitie, žije Čierny diabol ( Melanocetus johnsonii ).
Hlboko v hlbinách oceánu, kde je málo svetla a život si vyvinul neuveriteľné stratégie na prežitie, žije Čierny diabol ( Melanocetus johnsonii ).
Zdroj: culturacolectiva.com

Len dvesto metrov pod hladinou

Objav „čierneho démona“ (Melanocetus) sa uskutočnil na pobreží Tenerife, jedného z Kanárskych ostrovov, počas fascinujúcej expedície zameranej na výskum podmorského života. Tento konkrétny exemplár bol pozorovaný len niekoľko kilometrov od pobrežia, čo bolo pre odborníkov šokujúcim zistením, pretože tieto ryby sú zvyčajne považované za obyvateľov hlbokých a neprístupných vôd. Ryba bola zachytená približne 200 metrov pod hladinou, čo je oveľa bližšie k pevnine, než sa pôvodne predpokladalo.

Táto lokalita je významná, pretože Tenerife je známe svojimi bohatými podmorskými ekosystémami, ale aj tým, že vedci tu zvyčajne skúmajú druhy, ktoré žijú v hlbších vodách, vzdialenejších od ľudskej prítomnosti. Mnohé podmorské expedície v tejto oblasti sa zameriavajú na výskum žralokov a iných veľkých predátorov, no objav „čierneho démona“ ukazuje, že aj v relatívne „plytších“ oblastiach oceánu sa nachádzajú druhy, ktoré sú pre nás stále veľkou záhadou.

Tenerife je jedným z najväčších ostrovov Kanárskeho súostrovia a má ideálne podmienky na výskum morského života. Obyvateľstvo rýb a iných podvodných tvorov v tomto regióne je mimoriadne bohaté. Okrem iného sa nachádza v blízkosti hlbokomorských priekop a podvodných kaňonov, kde sa stretávajú rôzne oceánske prúdy, ktoré vytvárajú ideálne prostredie pre mnoho neznámych a raritných druhov. Tento ekosystém v okolí Tenerife je veľmi dynamický a neustále objavuje nové druhy, ktoré boli do tejto doby považované za nedosiahnuteľné.

Rybu čierneho diabla prvýkrát ulovili výskumníci v Španielsku.
Rybu čierneho diabla prvýkrát ulovili výskumníci v Španielsku.
Zdroj: jpost.com

Prečo je tento objav tak významný?

„Čierny démon“ žije v najhlbších a najtemnejších vodách oceánu, kde podmienky pre život sú veľmi extrémne – chýba slnečné svetlo, teploty sú nízke a tlak je enormný. Tento druh je prispôsobený životu v tejto temnote a používa bioluminiscenciu – schopnosť vytvárať vlastné svetlo, aby prilákal svoju korisť. Tieto ryby sú známe len z občasných pozorovaní a ešte menej sa vie o ich správaní, biológii a ekológii. Výskum tohto druhu nám poskytuje nový pohľad na to, ako sa živočíchy vyvinuli na prežitie v týchto extrémnych podmienkach. Tento objav je teda dôležitý, pretože nám umožňuje lepšie pochopiť, ako môžu organizmy fungovať v podmienkach, ktoré sú pre nás nezrozumiteľné.

Pred týmto objavom bolo veľmi ťažké pozorovať takéto ryby, pretože žijú v obrovských hĺbkach oceánu, kde je svetlo, ktoré by umožnilo bežné pozorovanie, úplne neprítomné. Vďaka pokroku v technológii, ako sú podvodné drony, špeciálne kamery a pokročilé potápačské techniky, sa vedcom podarilo získať zábery tejto ryby v ich prirodzenom prostredí. Tento technologický pokrok je kľúčový, pretože umožňuje vedcom skúmať podmorský život na miestach, ktoré boli ešte nedávno neprístupné. Okrem toho ide o prvé videozáznamy tohto druhu, čo znamená, že sa vedcom otvoril nový svet podmorských hlbín, o ktorých predtým len teoretizovali.

Výskum rýb ako „čierny démon“ tiež pomáha vedcom lepšie pochopiť evolúciu a adaptácie organizmov na rôzne podmienky. Tieto ryby sa vyvinuli na to, aby prežili v podmienkach, kde sa iné druhy nedokážu udržať – vo veľkých hĺbkach, kde je život závislý od úplne iných mechanizmov, ako je tomu v plytších vodách. Ich schopnosť používať bioluminiscenciu na lákanie korisť je jedným z fascinujúcich dôkazov o tom, ako sa druhy prispôsobujú svojmu prostrediu. Tento objav nám teda môže poskytnúť cenné informácie o evolučných procesoch, ktoré sa odohrávajú v podvodných ekosystémoch.


Na pohľad hr.zostrašná a škaredá ryba dokáže svoju korisť dokonalo oklamať svojou svetelnou superschopnosťou.
Na pohľad hr.zostrašná a škaredá ryba dokáže svoju korisť dokonalo oklamať svojou svetelnou superschopnosťou.
Zdroj: X

Zvýšený záujem o ochranu oceánov

Keď sa objavia takéto fascinujúce a neznáme druhy, vedci a verejnosť začnú viac zaujímať o ochranu podmorských ekosystémov. Tieto objavy nám pripomínajú, aký dôležitý je zdravý oceán pre udržanie rovnováhy na planéte. Každý nový druh, ktorý objavíme, nás učí o komplexnosti podmorského života a o tom, ako môžeme chrániť tieto ekosystémy pred negatívnymi vplyvmi znečistenia, nadmerného rybolovu a klimatických zmien.

Objav „čierneho démona“ tak nie je len fascinujúcim pohľadom na podvodný svet, ale aj príležitosťou na prehĺbenie nášho porozumenia o tom, ako život dokáže prežiť v tých najextrémnejších podmienkach na Zemi. Tento objav nám poskytuje jedinečnú možnosť skúmať svet hlbín, ktorý je stále väčšinou nepoznaný.


Zdroj textu: marca.com, blog.3bee.com, jpost.com, economictimes.indiatimes.com. Foto: culturacolectiva.com/jpost.com/X

twiterfacebooklinkedinwhatsapp


Autor: Lucie Balgová

Redaktorka spravodajského portálu Netky.sk. Venujem sa lifestylovým témam, psychológii, cestovaniu a gastronómii. Študovala som SOŠ masmediálnych a informačných štúdií. Aktuálne študujem vysokú školu svätého Cyrila a Metoda, taktiež v oblasti médií.

Netky
Jar príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2025 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies