NEW YORK - Dvaja stáli členovia Bezpečnostnej rady OSN (BR OSN) vetovali návrh rezolúcie o ďalšom predĺžení cezhraničnej humanitárnej pomoci Sýrii.
Iniciatíva európskych krajín
Rezolúciu požadujúcu predĺženie cezhraničnej humanitárnej pomoci Sýrii o jeden rok predložili Belgicko a Nemecko. Moskva a Peking sa však v priebehu rokovania BR OSN postavili proti.
Výhrady
Rusko totiž požaduje, aby sa na presun pomoci využíval namiesto doterajších dvoch hraničných priechodov z Turecka len jeden. Moskva tiež nesúhlasila s predĺžením poskytovania cezhraničnej pomoci Sýrii o jeden rok a požadovala šesť mesiacov.
Čína svoje veto odôvodnila neochotou Belgicka a Nemecka zohľadniť jej žiadosť o vyhlásenie odsudzujúce jednostranné americké sankcie uvalené na Sýriu.
Humanitárna pomoc
Rezolúcia o cezhraničnej humanitárnej pomoci pre Sýriu, ktorá bola BR OSN prvýkrát prijatá jednomyseľne v roku 2014, umožňuje posielať humanitárnu pomoc miliónom sýrskych civilistov.
Spojenci Asada
V januári sa Rusku, ktoré je najväčším spojencom sýrskeho prezidenta Bašára Asada, podarilo zredukovať počet hraničných priechodov určených na prepravu humanitárnej pomoci určenej pre Sýriu zo štyroch na dva. Rovnako sa mu podarilo skrátiť mandát na jej dodávku z jedného roka na šesť mesiacov.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies