V decembri odhalilo múzeum v čínskom meste Chupei zreštaurované sochy dvojice fosílnych ľudských lebiek z doby pred miliónom rokov.
V roku 1989 a 1990 boli v provincii Hubei objavené dvoje pozostatky fosílnych ľudských lebiek, ktoré v roku 1994 dostali názov „Yunxian Man“. Jia Lanpo, paleontológ, tieto fosílie pomenoval na základe miesta, kde ich našiel. Na základe hlbšieho skúmania bolo zistené, že fosílie patrili Homo erectus, čo znamená, že sú spred približne milióna rokov. Tieto fosílie patrili žene a mužovi vo veku od 25 až 45 rokov. Ďalej vedci zistili, že objem mozgu fosílnych lebiek bol 1 094 mililitrov a 1 152 mililitrov.
Vďaka vysokopresným priemyselným skenerom sa výskumníci z Hubei múzea, Shanxi Univerzity a Inštitútu paleontológie a paleoantropológie stavcov pod dohľadom Čínskej akadémie vied, Wuhan Univerzity a Peiking Union Univerzity pustili do ich rekonštrukcie. Napokon sa im podarila ich presná rekonštrukcia. Na obnovu tvárí lebiek, vrátane očí, nosov, úst, uší, kože a vlasov, použili techniky modelovania, ako je sochárstvo, maľba a počítačové obrázky.
Fosílne ľudské lebky "Yunxian Man" sú najkompletnejšie tie, ktoré sa našli v Eurázii za rovnakú éru, a poskytujú kľúčový dôkaz pre štúdium evolúcie Homo erectus vo východnej Ázii, podľa štvrtkového denníka Science and Technology Daily.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies